Perowskity w Polskim Pawilonie podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju

15/10/2021
ładowanie telefony ze ściany fotowoltaicznej Saule w Dubaju

Firma Saule Technologies prezentuje podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai przełomową technologię fotowoltaiki na bazie perowskitów. Odwiedzający Pawilon Polski w Dubaju mogą naładować telefony energią słoneczną prosto z wbudowanej w fasadę instalacji.

  • Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai trwa od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.
  • Tematem przewodnim wystawy jest hasło: Łącząc umysły, tworzymy przyszłość.
  • Hasło Polskiego Pawilonu brzmi: Creativity inspired by nature.

Organizowane od 170 lat Wystawy Światowe Expo to największy globalny festiwal innowacji, prezentujący dorobek naukowy, techniczny i kulturalny krajów z całego świata. Przygotowana przez Saule Technologies instalacja z kategorii „smart furniture” jest jedną z atrakcji Polskiego Pawilonu. Rozwiązania te stanowią przyszłościowe podejście do projektowania, w którym elementy wyposażenia domów, biur i stref publicznych wzbogacane są o dodatkowe, nowoczesne funkcjonalności. Jest to przykład jednego z wielu potencjalnych zastosowań technologii perowskitowej, która daje początek erze fotowoltaiki 2.0 na świecie, oferując ogniwa słoneczne o nowych, wyjątkowych właściwościach.

Instalacja Saule do ładowania telefonów

Instalacja od Saule Technologies składa się z 20 pionowych liniowych elementów o łącznej powierzchni 2 mkw. Dzięki technologii druku ink-jet cienkie i elastyczne ogniwa perowskitowe są zintegrowane bezpośrednio z elewacją Pawilonu i dostosowane do jego stylu architektonicznego. Instalacja o łącznej mocy nominalnej ok. 200 W zapewnia usługę ładowania smartfonów za pomocą 8 portów USB i dołączonych kieszeni na telefon, ułatwiających przechowywanie urządzeń podczas ich ładowania. Ogniwa perowskitowe mają wysoką sprawność zarówno przy naturalnym oświetleniu, jak i w sztucznym świetle, dzięki czemu stacja ładująca działa nawet w godzinach wieczornych. Przy stale optymalnych warunkach instalacja tej wielkości mogłaby ładować jednocześnie do 40 urządzeń, jako że dla standardowego telefonu potrzebna jest moc od 5 W. W przyszłości tego typu rozwiązania z kategorii „smart furniture” będą powszechnie stosowane w biurach, restauracjach, centrach handlowych czy lotniskach.

Zobacz także: Zmiany rozliczeń w fotowoltaice. Jak oceniają je Polacy?

Jak działają ogniwa perowskitowe?

Ogniwa perowskitowe są lekkie, elastyczne i łatwe w transporcie. Można je także produkować w różnych kolorach i kształtach. Dzięki ich unikalnym właściwościom, liczba możliwych zastosowań ogniw perowskitowych Saule Technologies jest praktycznie nieograniczona. Perowskity są m.in. idealnym źródłem energii dla urządzeń IoT (Internet of Things), czyli drobnych urządzeń elektronicznych podłączonych do sieci. Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE wykazały, że ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z imponującą wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT (pomiary wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń). Saule Technologies realizuje już pierwsze projekty w tym obszarze, takie jak na przykład elektroniczne etykiety cenowe.

Podczas Expo 2020 Dubai przedstawiamy rozwiązanie „smart furniture” – instalację fotowoltaiczną do ładowania telefonów. To tylko jedno z tysiąca możliwych zastosowań ogniw perowskitowych, wybrane, aby zaprezentować potencjał tej technologii osobom i instytucjom z całego globu. W maju otworzyliśmy linię produkcyjną – jako pierwsi na świecie rozpoczęliśmy komercjalizację ogniw perowskitowych. 24 sierpnia zaprezentowaliśmy pierwszą instalację łamaczy światła na bazie perowskitów u pierwszego klienta – firmy Aliplast z Lublina. Jesteśmy gotowi realizować kolejne projekty komercyjne – mówi Piotr Krych, prezes Saule S.A.  

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Expo 2020 Dubai jest pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Ze względu na pandemię COVID-19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbywa się między 1 października 2021 r. a 31 marca 2022 r. pod hasłem „Connecting Minds, Creating the Future” (”Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”).

Zobacz także: Hurtownia fotowoltaiczna Krannich Solar otworzyła magazyn w Polsce

Polska na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai

Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Cele obecności Polski na Expo w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładana jest wielowymiarowa prezentacja technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych.

Hasło Polskiego Pawilonu brzmi „Creativity inspired by nature”. Polska została zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. Za udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

RE, fot. Saule

Zapisz się na bezpłatny newsletter