Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła obowiązują od września

01/09/2021
  • Od 1 marca 2021 r. na nowych produktach AGD i RTV, takich jak pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki, zmywarki, telewizory i wyświetlacze można zobaczyć nowe etykiety.
  • Na źródłach światła obowiązują od września 2021 r.
  • Dla kolejnych grup produktów nowe oznakowanie będzie wprowadzane w dalszych terminach.

Etykieta energetyczna podaje w jasny i prosty sposób informacje o efektywności energetycznej produktu w momencie jego zakupu. Pomaga konsumentom porównywać produkty, oszczędzać energię, a tym samym oszczędzać pieniądze na przyszłych rachunkach za energię w gospodarstwach domowych. Decydując się na bardziej energooszczędne produkty, konsumenci przyczyniają się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w całej UE.

Producenci mają obowiązek rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi w tzw. EPREL – Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych (European Product Registry for Energy Labelling).

Po 1 marca 2021 r. sprzedawcy detaliczni mają 14 dni roboczych na zastąpienie starej etykiety energetycznej w odniesieniu do wszystkich produktów, które obowiązuje nowa skala, w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w materiałach marketingowych.

Co nowego w przepisach o etykietach energetycznych?

etykieta energetyczna

Nowe przepisy oprócz przywrócenia skali etykietowania energetycznego od „A” do „G” wprowadzą możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach, za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie. Po zeskanowaniu kodu konsument zostanie przekierowany do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie będzie mógł porównać specyfikacje techniczne produktów, które są uzupełnieniem informacji umieszczanych przez producenta na etykiecie. Co ważne, dla niektórych produktów wprowadzone zostały nowe, bardziej rygorystyczne lub bardziej realistyczne metody klasyfikowania. Na przykład w starej skali zużycie energii przez pralki oblicza się na podstawie rocznego zużycia, natomiast obliczenia dla nowej etykiety ze zmienioną skalą opierają się na 100 cyklach prania. Zmienił się również wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów. Teraz uwzględnia on zużycie energii przez części wewnętrzne, a nie tylko ekran. Jest to istotne szczególnie przy porównywaniu etykiet. Niższa klasa w obecnym skalowaniu wcale nie musi świadczyć o pogorszeniu jakości produktu czy błędnym jego sklasyfikowaniu w poprzedniej skali.

Nowa etykieta dla źródeł światła obowiązuje od 1 września 2021 r.

Zobacz także: Nowa etykieta energetyczna dla sprzętu oświetleniowego – webinarium

Producenci stale poprawiają efektywność energetyczną oferowanych produktów, dlatego nowe etykiety zostały zaprojektowane w taki sposób, aby klasa A była początkowo niezapełniona. Według Komisji Europejskiej zmobilizuje to producentów do wprowadzania innowacji i rozwoju nowych, bardziej energooszczędnych modeli produktów. Rozwiąże to także problem zróżnicowania produktów w najwyższej klasie energooszczędności. Produkty klasyfikowane obecnie w klasie A+++ są bardziej efektywne energetycznie niż te, które były klasyfikowane w tej kategorii kilkanaście lat temu.

Sukces systemu etykietowania polega w dużej mierze na prostym i czytelnym przekazie dla konsumentów. Dla przedsiębiorców może być jednym z czynników stanowiących o przewadze konkurencyjnej, a w ofercie producentów pojawiają się coraz bardziej energooszczędne produkty.

Szczegółowe informacje znajdują się na specjalnej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

RE

fot. European Commission

Zapisz się na bezpłatny newsletter