Poziomy banner na głównej

Spółka ELQ poszerzyła działalność o budowę farm fotowoltaicznych

05/11/2019
raport z ELQ za pierwsze półrocze 2019

O ELQ – producencie stacji transformatorowych było głośno już na początku 2019 roku, kiedy jej notowania poszybowały w górę w miesiąc o – bagatela – 3625 proc. Kurs podskoczył z ledwie 8 groszy do 2,9 zł i stało się to bez specjalnej przyczyny. Zarząd firmy oceniał jednak, że inwestorzy zauważyli znaczący rozwój spółki.

Akcjonariusze śledzący raporty okresowe spółki mogą zaobserwować m.in. wzrost przychodów w stosunku r/r., wynikający z produkcji i sprzedaży stacji transformatorowych. Ponadto spółka poszerzyła profil działalności o budowę farm fotowoltaicznych w systemie EPC. W ostatnim czasie informowała publicznie o powołaniu 4 spółek celowych, które mają posłużyć do zaprojektowania i wybudowania farm słonecznych o mocy około 170-200 MW. W ocenie zarządu spółki jest to bardzo dynamicznie rozwijający się rynek, który może przynieść spółce spore przychody – mówi Marcin Sołtysiak, były prezes spółki, obecnie doradzający zarządowi.

W kolejnych miesiącach spółka potwierdziła, że nie były to czcze przechwałki – przychody w pierwszym półroczu wyniosły prawie 15,3 mln zł (były ponad trzy razy wyższe niż rok wcześniej), a zysk netto wyniósł 1,2 mln zł. Przemożny wpływ na rezultaty miała umowa na wyprodukowanie i wyposażenie stacji transformatorowych z firmą Imasd Energias. W kolejnych okresach na wyniki pozytywnie przełożyć się powinien kontrakt (a właściwie dwadzieścia umów) z firmą Hanwha Qcells z Niemiec, dotyczący wykonania farm fotowoltaicznych oraz dostaw stacji transformatorowych.

ELQ I półrocze 2019 I półrocze 2018 zmiana r/r w proc.
Przychody 15,30 3,97 285%
Wynik operacyjny 1,46 -0,62
Wynik netto 1,17 -0,82

KZ

Raport za I półrocze 2019 r. ze spółek elektrotechnicznych GPW znajduje się w numerze listopadowym.

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter