Stoen szuka kontrahenta, który dostarczy i zainstaluje inteligentne liczniki

29/05/2023

W połowie tego roku Stoen Operator planuje uruchomić postępowanie zakupowe na dostawę i instalację ponad 400 tysięcy liczników zdalnego odczytu. Jest to kolejna, II Faza realizowanego w spółce od ubiegłego roku Programu AMI.

Konieczność wdrożenia inteligentnych liczników wynika z podpisanej 2 czerwca 2021 roku przez prezydenta RP nowelizacji Ustawy Prawo Energetyczne. Wprowadza ona obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80% odbiorców w gospodarstwach domowych do 2028 roku. Zgodnie z tymi przepisami operatorzy do końca 2023 r. będą musieli wymienić co najmniej 15% wszystkich liczników, dwa lata później – 35%, natomiast w 2027 roku ma to być już 65%.

Program AMI rozpoczął się w Stoen Operator w ubiegłym roku i obejmuje montaż ok. miliona liczników zdalnego odczytu do końca 2028 roku, zgodnie z wymogami Ustawy Prawo Energetyczne.
W ramach realizowanej obecnie Fazy I Stoen Operator osiągnie pierwszy kamień milowy i do końca 2023 roku zamontuje inteligentne liczniki u 15% odbiorców końcowych. Spółka ma obecnie zainstalowanych około 80 tys. tego typu urządzeń. Faza I obejmuje instalację jeszcze ok. 150 tys. liczników i zgodnie z planami ma być ukończona w połowie 2024 roku. Montowane w tej fazie rozwiązania bazują na technologii G3 PLC IDIS z opcją komunikacji zastępczej LTE. Za realizację tych prac odpowiedzialne jest konsorcjum Esmetric i Elgama Elektronica.

Program AMI zakłada realizację ustawowego celu instalacji urządzeń zdalnego odczytu u 80% odbiorców do 2028. Aby osiągnąć ten cel, z początkiem 2023 Stoen Operator powołał Program AMI. W jego skład wchodzi ponad 11 projektów i inicjatyw obejmujących min. wdrożenia nowych systemów, optymalizację procesów czy przystosowanie infrastruktury do przetwarzania dużej ilości danych. Jednym z działań w ramach Programu AMI jest instalacja liczników zdalnego odczytu. Projekt ten został podzielony na trzy Fazy, z czego Faza I jest w realizacji od 2022 roku. Faza II rozpocznie się wraz z dostawami pierwszych urządzeń w 2024 roku, a Faza III będzie realizowana od 2027 roku.

Stoen Operator już w połowie tego roku planuje uruchomić postępowanie przetargowe na dostawy i usługi obejmujące Fazę II Programu AMI. W ramach tych działań spółka chce pozyskać kontrahenta, który dostarczy i zainstaluje od połowy 2024 roku do końca 2026 roku ponad 400 tys. inteligentnych liczników.

Dostawca energii elektrycznej do miliona klientów w Warszawie i okolicach chce ponownie wykorzystać technologię G3 PLC IDIS. Jednak w tym etapie przedsięwzięcia za dostawy urządzeń będą odpowiedzialni dwaj niezależni dostawcy. Pozwoli to obniżyć ryzyko opóźnień w dostawach liczników zdalnego odczytu. Stoen Operator dokonał również rewizji wymagań technicznych i formalnych, aby zapewnić jak największą konkurencyjność ofert.

Urządzenia, które będą instalowane w Fazie II będą się komunikować z wdrożonym w 2021 roku i intensywnie rozwijanym autorskim systemem HES-NG. Rozwiązanie to już na tym etapie jest w stanie obsłużyć praktycznie każdy licznik zgodny z DLMS w komunikacji punkt-punkt oraz urządzenia w technologii G3 PLC IDIS.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter