Zakład produkcyjny Rittal będzie miał sieć 5G

04/03/2020
zakład Rittal w Haiger Niemcy

Firma Rittal jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw przemysłowych otrzymała prawo do korzystania z częstotliwości 5G. Jeszcze w tym roku w nowym zakładzie w Haiger zainstalowana będzie prywatna sieć komórkowa 5G. Opracowano już pierwsze pilotażowe projekty związane z nadzorem i analizą produkcji.

Nowe standardy telefonii komórkowej 5G umożliwiają przetwarzanie danych z prędkością 10 gigabitów na sekundę. To sto razy szybciej niż przy użyciu obecnego standardu LTE. Dlatego 5G uważana jest za technologię przyszłości, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał Przemysłu 4.0.

Zainstalowanie i uruchomienie w dziale produkcji zakładu Haiger sieci komórkowej 5G dla firmy Rittal stało się priorytetem. Nowa technologia ma znacznie przyspieszyć i uprościć przepływ danych oraz być pomocna przy wdrażaniu analiz, które pozwolą przewidzieć i wskazać konieczność wykonania ewentualnych napraw i konserwacji urządzeń produkcyjnych.

Instalacja technologii potrzebnej do przeprowadzenia pierwszych testów zostanie ukończona do końca 2020 roku.

Dzięki bardziej wydajnej technologii telefonii komórkowej 5G możemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał i zalety cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych. W ten sposób chcemy osiągnąć jeszcze wyższy poziom elastyczności i wydajności naszej produkcji. Liczymy na to, że duża przepustowość, krótkie okresy latencji, możliwość przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, lepsza dostępność i wysoka niezawodność, przyczynią się do dalszej optymalizacji procesów produkcyjnych w naszym zakładzie. Już po pierwszych testach będziemy mogli zintegrować technologię 5G z krytycznymi dla produkcji zadaniami – mówi Carsten Röttchen, dyrektor techniczny Rittal.

Eksploatacja chmurowego centrum danych typu Edge

W przyszłości dane generowane przez czujniki, maszyny roboty będzie można analizować i przetwarzać znacznie szybciej dzięki sztucznej inteligencji (SI) w centrum danych typu Edge lub w chmurowym centrum danych.

Infrastruktura IT zainstalowana w zakładzie w Haiger spełnia te wymagania wykorzystując ONCITE – wysoko dostępne, chmurowe centrum danych typu Edge, które bazuje na sztucznej inteligencji i służy do szybkiego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym oraz do analizy danych przemysłowych. To wyjątkowe w swojej kategorii rozwiązanie zostało niedawno wyróżnione nagrodą „Innovation Champions Award“ i jest już dostępne na rynku.

Fabryka 4.0 w zakładzie w Haiger

W nowym zakładzie Rittal w Haiger na ponad 24 tys. mkw. produkuje się około 9 tys. kompaktowych obudów sterowniczych AX i obudów małogabarytowych KX dziennie (za pomocą 100 nowych i ultranowoczesnych maszyn). W tym celu zakład przetwarza około 35 tys. ton stali rocznie.

Już dziś nadrzędne systemy kierowania łączą maszyny i procesy produkcyjne w zgodną ze standardami Przemysłu 4.0 sieć komunikacyjną. W zakładzie używanych jest 20 autonomicznych systemów transportowych. Pakowanie, oznakowywanie i dalszy transport do dystrybucji również odbywają się automatycznie. Dzięki wykorzystaniu bazujących na wiedzy, „samouczących się” systemów, w przyszłości możliwe będzie także skrócenie okresu przestojów, planowanie profilaktycznych konserwacji i zredukowanie usterek, które mogą pojawić się podczas procesu produkcji.

RE

www.rittal.pl

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter