Nowa technologia jądrowa dla polskich przedsiębiorstw

01/08/2022
reaktor jądrowy

28 lipca 2022 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Last Energy a DB Energy. Dotyczy on uczestnictwa w procesie budowy oraz integracji na terenie Strefy 10 małych reaktorów jądrowych (SMR) o łącznej mocy elektrycznej 200 MW, a następnie ich eksploatacji przez 24 lata. Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczne, stabilne i zeroemisyjne źródło energii dla klientów Strefy.

Technologia SMR to nowość w polskiej energetyce. Jednak jak przewidują eksperci, w najbliższych latach, ze względu na wysokie ceny energii, ograniczoną dostępność mocy w sieci elektrycznej oraz dostępność paliw kopalnych, nastąpi wzmożony rozwój i zainteresowanie firm reaktorami jądrowymi.  

Połączenie usług DB Energy – wiodącej firmy z branży poprawy efektywności energetycznej, z Last Energy – amerykańskim dostawcą technologii, pozwoli dostarczyć klientom kompleksowy produkt, dzięki któremu mają szansę na osiągnięcie realnej zeroemisyjności.
Oferta firmy w zakresie SMR obejmuje cały proces inwestycyjny: od koncepcji projektowej, przez projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis, utrzymanie i produkcję energii dla klienta, aż po utylizację instalacji i paliwa.  

Wstępne spotkanie odbyło się w czerwcu 2022 roku. Miało na celu potwierdzenie możliwości technicznych, a także korzyści finansowych i ekonomicznych z wdrożenia nowej technologii jądrowej SMR na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecne porozumienie dotyczy uczestnictwa w procesie oraz integracji na terenie Strefy 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy elektrycznej do 200 MW.

Zobacz także: Produkcja energii elektrycznej w Polsce

Firma Last Energy jest amerykańskim inwestorem, deweloperem oraz operatorem małych modułowych elektrowni jądrowych.

Firma DB Energy działa na polskim rynku od 13 lat. W tym czasie wykonała ponad 1200 projektów poprawy efektywności energetycznej, generując inwestycje o wartości ponad 4,8 mld zł.

RE, fot. Last Energy

Zapisz się na bezpłatny newsletter