Kolejne pozycje w linii złączek ZUG

18/08/2021
linia złączek ZUG Pokój

Dziesięć lat temu oferta Spółdzielni Elektrotechnicznej POKÓJ uległa olbrzymiej zmianie. Pod znakiem ZUG (złączka uniwersalna gwintowa) został zaprezentowany nowy produkt, a właściwie cały typoszereg produktów – unowocześniona konstrukcja złączek ZUG-G, które w pełni zastępują złączki ZG-G.

  • Od 10 lat Pokój produkuje złączki uniwersalne gwintowane pod nazwą ZUG.
  • Obecnie firma rozszerzyła linię ZUG o nowe złączki, które stanowią domknięcie całego typoszeregu złączek gwintowanych nowej konstrukcji.

Złączki gwintowe ZUG-2,5, ZUG-4, ZUG-6, ZUG-10, ZUG-16 i ZUG-35 przeznaczone są do łączenia przewodów miedzianych, sztywnych lub giętkich o przekrojach znamionowych od 2,5mm2 do 35mm2. Złączki do przekroju 10mm2 włącznie posiadają, przy rożnych grubościach, identyczny obrys zewnętrzny, dzięki czemu, wraz z akcesoriami, mieszczą się pod maskownicami standardowych szafek rozdzielczych.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa złączki ZUG oraz ich akcesoria wykonane zostały z samogasnącego poliamidu w klasie palności V0, ich konstrukcja wytrzymuje napięcia znamionowe izolacji 1kV i mogą pracować w otoczeniu o temperaturze od -25 oC do +125oC. Korpusy złączek zapewniają stabilne mocowanie na standardowej szynie TS35 i każdy z nich posiada cztery gniazda na oznaczniki DK-Z/5 lub DK-Z/6 w celu ułatwienia opisu. Złączki te mogą być montowane w urządzeniach pracujących wewnątrz pomieszczeń, we wszystkich strefach klimatycznych. Umieszczony w korpusie tor prądowy każdej złączki składa się z miedzianej szyny pokrytej cyną Sn5, na którą nałożone są stalowe zaciski z wkrętami pokryte cynkiem Zn5.

Producent wykonuje złączki w siedmiu kolorach: żółtym, białym, czarnym, zielonym, niebieskim, czerwonym i szarym. Dzięki temu można łatwo optycznie podzielić większe zestawy złączek na sekcje lub też zaznaczyć, które złączki łączą ze sobą przewody fazowe, a które neutralne.

Następnym krokiem było wprowadzenie do oferty złączki piętrowej ZUG-21 (z czterema zaciskami) i jej odmian ZUG-21/E0 (z czterema zaciskami i zmostkowanym dolnym i górnym torem prądowym), ZUG-22 (z czterema zaciskami i dzielonym dolnym torem prądowym), ZUG-23 (z trzema zaciskami i dzielonym dolnym torem prądowym) i ZUG-24 (z trzema zaciskami). Produkty te posiadają te same parametry co złączki jednotorowe: korpus i akcesoria z poliamidu w klasie palności V0, napięcia znamionowe izolacji 1kV, zakres temperatur otoczenia (od -25 do +125)oC, siedem wersji kolorystycznych, szyny miedziane pokryte cyną Sn5, zaciski z wkrętami pokryte cynkiem Zn5. Złączki te są przeznaczone do podłączania przewodów miedzianych, sztywnych lub giętkich, o przekroju znamionowym 4mm2.

Złączka ochronna ZUG-P POKÓJ

W ramach dalszego rozwijania omawianej linii do oferty trafiły złączki ochronne ZUG-2,5PE, ZUG-4PE, ZUG-6PE, ZUG-10PE, ZUG-16PEN, ZUG-35PEN zapewniające trwałe połączenie elektryczne z listwą montażową, z korpusami żółto-zielonymi, zamkniętymi, zatrzaskiwane na szynę TS35 (poza przekrojami 16 i 35mm2, które trzeba dokręcić). Tu również przekroje do 10mm2 włącznie posiadają, przy rożnych grubościach, identyczny obrys zewnętrzny, dzięki czemu wraz z akcesoriami mieszczą się pod maskownicami standardowych szafek rozdzielczych. Napięcie znamionowe izolacji, parametry tworzywa, zakres temperatur otoczenia, materiał, z którego wykonano szyny i zaciski są takie same jak w przypadku innych produktów z linii ZUG. Nowością jest zatrzask wykonany z mosiądzu pokrytego cyną Sn5. Złączki posiadają dwa (przekroje znamionowe 2,5 – 10 mm2) lub cztery (przekroje znamionowe 16 i 35mm2) gniazda na oznaczniki i przeznaczone są do łączenia przewodów miedzianych, sztywnych lub giętkich.

W konsekwencji pojawienia się ZUG-ów ochronnych do oferty trafiły również złączki ochronne piętrowe ZUG-21PE (z czterema zaciskami i zmostkowanym dolnym i górnym torem prądowym do szyny zaciskowej mocującej złączkę na szynie TS35), ZUG-21PE/L (z czterema zaciskami i zmostkowanym dolnym torem prądowym do szyny mocującej złączkę na szynie TS35; tor górny oznaczony na żółto jako fazowy), ZUG-21PE/N (konstrukcja analogiczna jak poprzednio opisanej złączki, przy czym górny tor oznaczony na niebisko jako neutralny). Również wykonane są z poliamidu V0 i przeznaczone do podłączania przewodów o przekroju znamionowym 4 mm2.

Złączka jednotorowa rozłączająca ZUG-B POKÓJ

W 2019 roku unowocześniona została złączka jednotorowa rozłączająca, zwana również bezpiecznikową. W ten sposób powstał ZUG-B i jego odmiany z sygnalizacją przepalenia się bezpiecznika (BS1 dla DC i BS2 dla AC). Wkładka topikowa o wymiarach Φ5x20 jest tu umieszczana na odchylanym ramieniu połączonym z korpusem solidnym zawiasem, dzięki czemu nie ma możliwości zgubienia bezpiecznika. Przekrój znamionowy złączek bezpiecznikowych to 4mm2, wykonane są z uniepalnionego poliamidu V0. Składane na zamówienie złączki z sygnalizacją przepalenia (zarówno odmiana BS1, jak i BS2) dają możliwość personalizacji pod kątem wymagań klienta: można dobrać odpowiedni poziom napięcia i kolor diody sygnalizującej przepalenie.

Złączka miniaturowa ZUGM POKÓJ

Pod koniec 2019 roku zakończyły się prace nad wprowadzeniem do oferty nowych złączek miniaturowych ZUGM-4 mających docelowo zastąpić linię BM-4. W nowej odsłonie złączki „mini” są również dostępne w wersji ochronnej ZUGM-4PE. Jak w całej omawianej linii ZUG złączki te posiadają korpus wykonany z poliamidu V0, w siedmiu kolorach (plus żółto-zielony dla złączki ochronnej) i są zatrzaskiwane na szynie. Małe gabaryty, dwa gniazda na oznaczniki DK/Z-…, znamionowa przyłączalność 4mm2 i mocowanie na szynie TS15 umożliwi ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie oszczędność miejsca jest priorytetowa.

Akcesoria do złączek ZUG

Linia ZUG to nie tylko cała rodzina złączek, ale również akcesoria do nich, a mianowicie:

  • przyjazne w montażu modułowe zwieracze śrubowe ZKN i modułowe zwieracze sprężynowe ZSN. Zostały one poddane istotnej modernizacji. Obecnie wszystkie elementy złożone są w całość (moduł), dzięki czemu jest on od razu gotowy do montażu na złączkach. Zwieracze te umożliwiają połączenie dwóch, trzech, czterech lub dziesięciu złączek stojących obok siebie jednocześnie. Istnieje również możliwość opuszczenia dowolnej liczby torów w zwieranej sekcji poprzez wyłamanie odpowiednich końcówek zwieracza. Do zestawu złączek należy dobrać odpowiedni zwieracz, uwzględniając przekrój znamionowy złączek oraz ilość zwieranych torów. Wkręty posiadają zabezpieczenie przed luzowaniem się;
  • przegrody P-N1 dla ZUG-2,5, ZUG-4, ZUG-6, ZUG-10, P-N2 dla ZUG-16 i ZUG-35 i P-N3 dla ZUG-21 i jego odmian umożliwiające tworzenie sekcji lub wyróżnianie poszczególnych obwodów. Dodatkowo w ofercie Spółdzielni są przegrody P-N4 dla ZUG-2,5, ZUG-4, ZUG-6, ZUG-10, P-N5 dla ZUG-16 i ZUG-35, które różnią się od wymienionych wcześniej możliwością zatrzaśnięcia bezpośrednio na szynę TS35. Do fizycznego rozdzielenia szeregu złączek możemy zastosować przegrodę, która blokuje możliwość zwarcia sekcji za pomocą zwieracza. Założenie przegrody nie eliminuje natomiast możliwości połączenia elektrycznego pomiędzy poszczególnymi sekcjami, które można wykonać poprzez wyłamanie części przegrody znajdującej się na wysokości zacisków i zamontowanie przewodu w zaciskach obu sekcji;
  • płytki skrajne PS-N1 dla ZUG-2,5, ZUG-4, ZUG-6, ZUG-10, PS-N2 dla ZUG-16 i ZUG35, PS-N3 dla ZUG-21 i jego odmian, PSB-4 dla ZUG-B i PSM-1 dla ZUGM-4. Płytka skrajna oprócz tego, że stanowi dodatkowe usztywnienie zestawu, służy do zwiększenia izolacji skrajnej złączki. Można ją zastosować do złączek, w których, po zamontowaniu w szafce rozdzielczej, pozostaje bezpośredni dostęp do części przewodzących. Dzięki jednakowemu obrysowi zewnętrznemu w złączkach o różnych przyłączalnościach znamionowych możemy używać tej samej płytki skrajnej;
  • osłonki – odpowiednio 2,5N, 4N, 6N, 10N, 16N, 35N. Umożliwiają zakrycie złączki od góry. Jest to zabezpieczenie przed dostępem do wkrętów, zacisków i zwieracza oraz dostawaniem się zanieczyszczeń. Mogą również służyć do dodatkowego opisania złączki niezależnie od oznaczników;
  • oznaczniki DK/Z-5 i DK/Z-6;
  • listwy montażowe TS35 wykonane ze stali ocynkowanej (galwanicznie bądź ogniowo) lub aluminium (perforowane albo pełne) i listwy TS15 dla złączek „mini”;
  • trzymacze KU-1/35, KU-2/35 i nowszej konstrukcji KU-4/35 z wkrętem umieszczonym wewnątrz korpusu pod kątem w stosunku do powierzchni listwy TS35, na której został zamontowany. Trzymacze KU umieszczone po obu stronach szeregu złączek służą do utrzymywania ich w miejscu, zapobiegając przesuwaniu i przekrzywianiu się powodowanym podłączeniem sztywnych przewodów.

Najnowsze pozycje w linii złączek ZUG

Obecnie zakończyły się prace nad kolejnymi pozycjami wpisującymi się w linię ZUG. Są to złączki ZUGW4-4 i ZUGW4-4PE z czterema zaciskami o tym samym potencjale, które nie są złączkami piętrowymi. Pozycje te stanowią domknięcie całego typoszeregu złączek gwintowanych nowej konstrukcji.

złączka ZUGW4-4 firmy Pokój
Złączka ZUGW4-4 POKÓJ
złączka ZUGW-4PE
Złączka ZUGW-4PE POKÓJ

Cała linia złączek ZUG wraz z akcesoriami to połączenie innowacyjnej konstrukcji, wysokiej jakości materiałów oraz bezpieczeństwa potwierdzonego certyfikatami na znak B i CE.

Spółdzielnia Elektrotechniczna POKÓJ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter