Tele-Fonika buduje fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii

09/11/2022
morska farma wiatrowa

Należąca do grupy Tele-Fonika Kable – spółka JDR rozpoczęła w Wielkiej Brytanii budowę nowoczesnego zakładu produkcji kabli podmorskich.

JDR rozpoczął budowę fabryki kabli podmorskich w miejscowości Cambois, w hrabstwie Northumberland. Oficjalna uroczystość odbyła się 8 listopada 2022 r. Fabryka będzie miała powierzchnię 69 000 mkw. Jej uruchomienie nastąpi w 2024 r. Projekt o wartości 130 mln funtów dostarczy kluczową technologię produkcji kabli podmorskich na rynek morskiej energetyki wiatrowej.

JDR Cable Systems Ltd. jest uznanym, globalnym producentem, dostarczającym wysokowydajne, zaawansowane technologicznie systemy podmorskie, które znajdują zastosowanie w sektorach ropy naftowej, gazu i energii odnawialnej. W 2017 roku spółka dołączyła do grupy Tele-Fonika Kable.

Fabryka JDR będzie wyposażona w nową łańcuchową linię izolacyjną do ciągłej wulkanizacji tzw. CCV, co czyni ją jedynym obiektem w Wielkiej Brytanii zdolnym do pełnej produkcji kabli podmorskich wysokiego napięcia dla morskich farm wiatrowych.

Cieszymy się, że zaczynamy budowę. Wymagało to wiele ciężkiej pracy ze strony wszystkich interesariuszy, aby łopaty w końcu trafiły w ziemię! To ważny moment również dla regionu północno-wschodniego Wielkiej Brytanii, ponieważ projekty takie jak nasz zapewnią więcej lokalnych miejsc pracy i możliwości dla mieszkańców Cambois, Bedlington i okolic. W tym miejscu powstanie wkrótce niewiarygodna ilość infrastruktury energetycznej, a my jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do rozwoju sektora energetyki morskiej. To pierwsza faza naszego rozwoju w Cambois, jednak nadal będziemy działać pewnie i szybko. To bardzo ekscytujące czasy dla JDR. Nie możemy się doczekać współpracy z lokalną społecznością i naszymi partnerami w celu dostarczenia najnowocześniejszej technologii kabli podmorskich, która zabezpiecza dostawy energii i napędza przyszły sukces gospodarczy tego miejsca, regionu i nie tylko – powiedział Tomasz Nowak, dyrektor generalny JDR.

Zobacz także: Elpar rozpoczął produkcję kabli średniego napięcia

RE, fot. Tele-Fonika

Zapisz się na bezpłatny newsletter