Farma fotowoltaiczna w Witnicy powstała bez dofinansowania

31/01/2021
farma fotowoltaiczna w Witnicy

Na początku 2021 r. została uruchomiona farma fotowoltaiczna w Witnicy. r. Wykonała ją firma BayWa r.e. To pierwsza instalacja PV tej firmy na terenie Polski.

Farma fotowoltaiczna powstała między Poznaniem i Berlinem w gminie Witnica, niedaleko polsko-niemieckiej granicy. Farma w Witnicy ma łączną moc 64,6 MWp i roczną wydajność 68 GWh, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez około 22 500 przeciętnych gospodarstw domowych w Polsce.

Zainstalowanych zostało ponad 150 tysięcy modułów polikrystalicznych marki Jinko Solar o maksymalnej sprawności 20,13%. Kable mają łączną długość 900 km, co odpowiada odległości między Witnicą a lokalnym biurem BayWa r.e. we Freiburgu w Niemczech.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Jesteśmy obecni na polskim rynku już od kilku lat i cieszymy się, że nasza cierpliwość się opłaciła. Potencjał dla energii ze źródeł odnawialnych jest w Polsce olbrzymi i dotyczy to zarówno energii słonecznej, jak i wiatrowej. Nasz portfel projektów fotowoltaicznych obejmuje obecnie 600 MWp. W ciągu najbliższych 5 lat chcemy zrealizować w Polsce projekty słoneczne i wiatrowe o mocy zainstalowanej powyżej 1,1 GW – mówi Artur Marchewka, członek zarządu BayWa r.e. Polska Sp. z o.o.

Witnica to pierwsza powstała bez dofinansowania polska instalacja słoneczna na skalę komercyjną z umową PPA. 

Dane techniczne farmy PV w Witnicy

  • Moduły: 159 856 półkomórkowych modułów Mono Perc typu 405-400 Wp firmy Jinko Solar,
  • Falowniki: 500 komponentów do falownika Huawei,
  • System montażowy: Zimmermann/BayWa r.e.,
  • Transformatory: Transformator SN Siemens i 36 stacji transformatorowych 1600 kVA 30/0,8 kV oraz 15/0,8 kV FEAG,
  • Monitoring: be4energy,
  • System ochrony: Viamon,
  • Projekt obejmuje budowę stacji transformatorowej 30/110 kV, która zostanie podłączona do istniejącej stacji 110 kV należącej do Enea Operator (DNO) poprzez nową linię kablową o długości około 1,3 km. 
  • Prace te będą prowadzone przez lokalny ICP.

O firmie BayWa r.e. renewable energy GmbH (BayWa r.e.)

BayWa r.e. renewable energy GmbH należy do czołowych firm zajmujących się projektowaniem i dostarczaniem rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej, świadczeniem powiązanych usług i hurtową sprzedażą modułów fotowoltaicznych. Istnieje od 30 lat. Ma na swoim koncie uruchomione instalacje o mocy  3 GW i odpowiada za eksploatację systemów o mocy 8,3 GW.  BayWa r.e. należy w 100% do spółki BayWa AG. Koncern BayWa odnotowuje całkowity roczny obrót na poziomie 17,1 mld EUR.

Zapisz się na bezpłatny newsletter