Zakończyła się pierwsza w Polsce konsolidacja hurtowni elektrycznych

07/06/2019
zarząd Kwant Hurtownie Elektryczne

Kwant Hurtownie Elektryczne Sp. z o.o. to efekt pierwszej w Polsce konsolidacji na rynku hurtu elektrycznego. Proces trwał od grudnia 2016 roku. 5 czerwca 2019 roku zarząd firmy zaprosił dostawców i inne firmy współpracujące na konferencję, podczas której została przedstawiona bieżąca sytuacja hurtowni, a także strategiczne cele na kolejne lata.

Kwant Hurtownie Elektryczne to fuzja 5 podmiotów: Elmehurt, Elsam, Kwant Sp.j., Kwant III i Hurt-Detal Szulc. Dziś po niemal 3 latach skomplikowanych procedur administracyjno-prawnych firma jest jednorodna. Sieć składa się z 20 placówek. Zatrudnienie wynosi 220 pracowników.

Dlaczego doszło do konsolidacji?

Zarząd firmy Kwant HE podaje dwa zasadnicze powody. Pierwszy z nich to duże rozproszenie rynku. Duże hurtownie są lepszym partnerem w biznesie: mogą zaproponować klientom lepszą ofertę, a dostawcom korzystniejsze warunki współpracy. Drugi powód to sukcesja. Konsolidacja jest wyjściem naprzeciw temu problemowi.

Przychody nie spadły

Wartość dystrybucji artykułów elektrotechnicznych w Polsce szacowana jest w przedziale 8-10 mld zł. Kwant HE osiągnął w 2018 roku przychód 320 mln zł, co oznacza 4-procentowy udział w rynku. Stawia to firmę na 7. miejscu wśród hurtowni jednorodnych. W ubiegłym roku zarząd większą wagę przykładał do spraw formalnych niż do handlu, więc taki przychód to niewątpliwy sukces, do którego przyczyniła się także koniunktura gospodarcza.

Proces konsolidacji budził w nas obawy przed spadkiem wyników finansowych. Jednak spadku nie było. Większe przychody nie są efektem skali, lecz realnego przyrostu rynkowego. Jest on nawet większy niż przeciętna w branży – podkreślił Dariusz Kwieciński, prezes zarządu Kwant HE.

Klient w centrum uwagi

Kwant HE nastawia się na instalatorów. Wynika to z informacji, jakie dostarczyły nowoczesne narzędzia analityczne wykorzystywane w firmie. Kiedyś większość klientów stanowili inwestorzy indywidualni. Teraz oni sami bardziej ufają instalatorom, i właśnie im powierzają zakupy.

Przyszłość zapowiada się obiecująco

W 2019 roku sprzedaż ma zwiększyć się do 350 mln zł. Rozwój firmy w kolejnych latach ma być zapewniony przez wzrost liczby oddziałów, franczyzę czy akwizycję.

Zarząd ma ambicje umieścić firmę w pierwszej trójce największych dystrybutorów elektrotechniki.

Kwant Hurtownie Elektryczne należy do grupy zakupowej Forum-Rondo.

www.kwant.net.pl

Na zdjęciu zarząd Kwant Hurtownie Elektryczne (od lewej): Dariusz Kwieciński, prezes; Bogusław Szlachetka, wiceprezes; Tomasz Szybieniecki, wiceprezes.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter