Jedenasta akwizycja w historii Grodna – zakup aktywów hurtowni elektrycznej

16/11/2023

Zarząd Grodno S.A. poinformował o zakupie aktywów wchodzących w skład przedsiębiorstwa Elektro-Instal RPS Sp. z o.o. z siedzibą w Jabłonnej. Jest to już jedenaste przejęcie w historii spółki.

Elektro-Instal RPS to firma z 33-letnią tradycją. Hurtownia jest członkiem grupy zakupowej Inter-Elektro. Posiada ugruntowaną pozycję jako jedna z wiodących hurtowni elektrycznych w województwie mazowieckim. W 2022 r. przychody Elektro-Instal RPS wyniosły ponad 20 mln zł.

Umowa zakupu sieci aktywów Elektro-Instal przez Grodno została zawarta 7 listopada 2023 r.

Przejęcie jest elementem realizacji celu strategicznego Grodna zakładającego rozwój poprzez akwizycje mniejszych podmiotów z branży.

„Jesteśmy w czołówce konsolidatorów rynku. Poprzednie lata i akwizycje pokazały, że jest to dla nas skuteczna strategia wzrostu. Dołączenie do silnej Grupy, takiej jak Grodno, to również atrakcyjne rozwiązanie dla wielu mniejszych podmiotów, szczególnie w trudniejszych warunkach rynkowych lub w obliczu problemów z sukcesją” – powiedział Andrzej Jurczak, prezes Grodno S.A.

W ocenie zarządu Grodna to właśnie trudności ze zmianą pokoleniową są obecnie jednym
z głównym wyzwań firm działających w branży elektrotechnicznej.

„W Elektro-Instal od dawna borykaliśmy się z decyzją o przyszłości firmy, którą rozwijaliśmy rzetelnie od 33 lat. Brak sukcesora oraz przejście na emeryturę zarządu nie zapewniło ciągłości, niezbędnej do jej przetrwania. Jestem zadowolony z przejęcia Elektro-Instal właśnie przez Grodno” – powiedział Emil Paterek, prezes i założyciel Elektro-Instal.

„Obydwie firmy wyróżniają niezwykle zbliżone tradycje oraz kultura organizacji, wynikająca z ich rodzinnego charakteru. W 1995 roku rozpoczynaliśmy naszą przygodę na mazowieckim rynku elektrotechniki, czyli dokładnie w tym samym czasie, gdy powstawało Grodno. Cieszę się z przeprowadzonej akwizycji i jestem spokojny wiedząc, że pracownicy dotychczasowego Elektro-Instalu będą pod skrzydłami firmy z polskim kapitałem, kultywującej te same wartości” – dodał Mieczysław Strupiechowski, wiceprezes i założyciel Elektro-Instal.

Zarząd Grodna podkreśla, że skuteczna finalizacja kolejnego przejęcia potwierdza silną pozycję spółki na rynku, mimo trudnych warunków gospodarczych. Warunki te są wyzwaniem szczególnie dla mniejszych podmiotów, które choć przeważnie są bardzo dobrze zarządzane, dziś muszą mierzyć się z wyjątkowo silną presją konkurencyjną. Kontynuacja działalności w ramach większej i zdywersyfikowanej organizacji, takiej jak Grodno, daje więcej możliwości oraz zapewnia bezpieczeństwo. Może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu mniejszych hurtowni i ich właścicieli.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter