Nowa Elektro wdraża strategię rozwoju

08/11/2023
siedziba Nowa Elektro

„Wygodnie, kompleksowo, na czas” – taka jest misja wdrażanej aktualnie w Nowa Elektro strategii rozwoju. Jednym z jej kluczowych elementów jest multichannel. Klient, dzięki wdrażanym innowacjom, kompetentnej i zaangażowanej kadrze, ma szeroki wybór sposobu dokonywania zakupów oraz odbioru towarów, o każdej porze.

Nowa Elektro to rodzinna firma funkcjonująca na rynku elektrotechnicznym od blisko 35 lat. W początkowym okresie zajmowała się importem i dystrybucją taśm izolacyjnych francuskich producentów. Dziś jest jedną z największych polskich hurtowni elektrotechnicznych o ugruntowanej marce, która stawia na systematyczny rozwój i innowacje. Co istotne, Nowa Elektro mimo rosnącej stale skali działalności nie straciła swojego rodzinnego charakteru. Wręcz przeciwnie, wartości rodzinne w firmie są cały czas pielęgnowane i stanowią swoiste DNA. Co więcej, Nowa Elektro jest doskonałym przykładem, w jaki sposób przeprowadzić udaną sukcesję w firmie i przekazać stery członkom rodziny z drugiego pokolenia – pokolenia, które odpowiada za dalszy rozwój w kierunku nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Drugie pokolenie w zarządzie spółki

W ubiegłym roku w Nowa Elektro powołano Radę Nadzorczą, na jej czele stanął Marian Nowak – założyciel i dotychczasowy prezes spółki. Nowym prezesem został Łukasz Skowroński, który kontynuuje rodzinne wartości firmy, jej tradycję, ideę założycielską, lecz z dużym nastawieniem na rozwój, unowocześnianie, rozwój technologii, usprawnienie procesów we wszystkich aspektach działalności oraz budowanie świadomej, kompetentnej i zaangażowanej kadry.

W zarządzie zasiadają także córki: Karin Jeszták, pełniąca rolę wiceprezesa i dyrektora finansowego, która odpowiada nie tylko za strategię finansową spółki, lecz również za pricing oraz kontroling operacyjny i finansowy.

Agnieszka Zakrzewska, członek zarządu – dyrektor administracji, dba o administrowanie zasobami infrastrukturalnymi. Wspiera działalność charytatywną spółki, a także aktywnie działa i rozwija Fegime Future.

zarząd Nowa Elektro
Zarząd Nowa Elektro. Od lewej: Karin Jeszták (wiceprezes – dyrektor finansowy), Łukasz Skowroński (prezes – dyrektor zarządzający), Agnieszka Zakrzewska (członek zarządu – dyrektor administracji).

Operacyjnie działania zarządu wspierają Grzegorz Pachota – dyrektor handlowy i Marcin Szulc – dyrektor działu zakupów. Grzegorz odpowiedzialny jest za realizację strategii handlowej spółki. Głównym zadaniem Marcina jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania procesu zakupowego w obszarze wszystkich grup asortymentowych, selekcja dostawców i produktów zgodnie ze strategią zakupową spółki.

„Wygodnie, kompleksowo, na czas”

Obecny zarząd jest w trakcie wdrażania strategii rozwoju, dzięki której Nowa Elektro stanie się przedsiębiorstwem jeszcze bardziej nowoczesnym, obsługującym klientów „Wygodnie, kompleksowo, na czas”. Wdrażana strategia oparta jest na pięciu filarach: multichannel, klientocentryzm, procesy, kompetencje oraz nowoczesne technologie.

Pierwszy z filarów jest dla nas kluczowy. W jego ramach oferujemy klientom możliwość wyboru formy, miejsca i czasu dokonywania zakupów i odbioru zamówień. Rozbudowujemy sieć automatów nowaBox przy naszych oddziałach, uruchomiliśmy pierwszą w Polsce autonomiczną hurtownię elektryczną dla instalatorów czynną 24/7 nowaEXPRESS, a także stale rozwijamy naszą platformę e-commerce – wyjaśnia Łukasz Skowroński, prezes i dyrektor zarządzający Nowa Elektro.

Spółka systematycznie rozbudowuje także sieć dystrybucji, aby być jeszcze bliżej swoich klientów. Obecnie Nowa Elektro posiada 39 oddziałów, w tym 33 własne i sześć franczyzowych. W sierpniu bieżącego roku uruchomiono hurtownię we Wrocławiu, to już drugi oddział w tym mieście i trzeci w województwie dolnośląskim. Na ten rok Nowa Elektro planuje otwarcie przynajmniej jeszcze jednej placówki. Docelowo chce mieć co najmniej jedną hurtownię w każdym byłym mieście wojewódzkim.

W ramach rozwoju terytorialnego stale pracujemy nad powiększaniem sieci sprzedaży. Realizujemy to na trzy sposoby: poprzez uruchamianie hurtowni własnych, franczyzę lub akwizycje. To sprawdzony model biznesowy funkcjonujący w naszej organizacji od wielu lat. Zapraszamy do współpracy z nami osoby fizyczne i podmioty handlowe, które są zainteresowane otwarciem oddziałów Nowa Elektro na terenie całej Polski – dodaje Grzegorz Pachota.

Eksperci zapewniający obsługę od A do Z

Istotną rolę w realizacji nowej strategii odgrywa również budowanie wysoko wyspecjalizowanej kadry, odpowiedzialnej za profesjonalną obsługę klienta. Dlatego też Nowa Elektro kładzie duży nacisk na rozwój systemu szkoleń pracowników, zatrudnianie inżynierów i specjalistów z dużym doświadczeniem rynkowym oraz budowę działów będących odpowiedzią na najnowsze potrzeby rynkowe.

Już dawno hurtownia elektrotechniczna przestała być tylko dystrybutorem sprzedającym towar. Dziś powinno to być przedsiębiorstwo, które zapewni klientowi wsparcie na każdym etapie inwestycji. Dlatego też rozwijamy nasze specjalistyczne działy, takie jak np. dział OZE, prefabrykacji czy efektywności oświetlenia. Budujemy też swego rodzaju ekosystem, mający na celu kompleksową obsługę inwestora. W związku z tym tworzymy grupę przedsiębiorstw, która jest w stanie zrealizować projekt od A do Z. W skład tego ekosystemu oprócz Nowa Elektro wchodzą firmy: NowaLed produkująca specjalistyczne oprawy oświetleniowe dla przemysłu; Polmont, zajmujący się prefabrykacją rozdzielnic; Solar Progress Solutions, wykonujący instalacje OZE. Do tego ekosystemu możemy także zaliczyć markę paneli fotowoltaicznych Bluesun, której jesteśmy największym dystrybutorem na Polskę – dodaje Łukasz Skowroński.

Rozwój zaplecza logistyczno-magazynowego

Wdrażanie obecnej strategii, której następstwem będzie wzrost skali działalności, wymusza na firmie ciągły rozwój zaplecza logistyczno-magazynowego. W związku z tym Nowa Elektro zainwestowała w dalszą rozbudowę Centrum Dystrybucyjnego w Zgierzu koło Łodzi. Zrealizowano tam m.in. budowę nowej antresoli o powierzchni 450 mkw, zainstalowano automatyczny regał windowy oraz 60-metrowy regał wspornikowy na dłużyce na placu zewnętrznym. Wymieniono także flotę wózków widłowych.

W perspektywie średnioterminowej powyższe inwestycje w zaplecze magazynowe w Zgierzu mogą okazać się niewystarczające. Dlatego też myślimy nad budową dodatkowej hali magazynowej w naszym Centrum Dystrybucyjnym podsumowuje Łukasz Skowroński.

NOWA ELEKTRO

Zapisz się na bezpłatny newsletter