IBC Solar sprzedał dwa duże projekty parków solarnych

16/10/2022
farma pv IBC Solar

Izraelska firma z branży energetycznej, Afcon Renewable Energy, spółka zależna Afcon Holdings, nabyła od IBC Solar Energy prawa do projektów dwóch farm fotowoltaicznych budowanych w Polsce. Elektrownie będą zlokalizowane w miejscowościach: Grabno (woj. lubuskie) oraz Boguszyn (woj. wielkopolskie). Ich łączna moc wynosi 120 MW.

Firma doprowadzi inwestycje do etapu gotowości do budowy (RTB) poprzez umowy deweloperskie zawierane z lokalnymi przedsiębiorcami.  

Podpisanie umowy z Afcon nakreśla początek naszej współpracy, która może zostać rozszerzona również na inne kraje. Współpraca ta wpisuje się w szersze działania, jakie nasz zespół projektowy prowadzi w Polsce. Aktualnie nasze portfolio w tym zakresie liczy ponad 600 MW mocy i jest nieustannie rozwijane – mówi Patrik Danz, Chief Sales Officer (CSO) IBC SOLAR AG.

Czytaj także: K2 – konstrukcje do montażu fotowoltaiki na każdy dach

Umowa z izraelską spółką umacnia plany ekspansji biznesowej IBC SOLAR w Polsce. Firma założyła niedawno nową filię w kraju i stopniowo rozszerza swoją lokalną działalność.

Jako dostawca kompleksowych usług, jesteśmy doświadczonym partnerem w realizacji projektów z zakresu energii odnawialnej, począwszy od rozwoju i realizacji pod klucz, aż po eksploatację i ich utrzymanie. Mówimy tu nie tylko o sektorze parków słonecznych, lecz także segmencie mieszkaniowym, w którym od kilku lat z powodzeniem działamy w Polsce, a także rozwiązaniach PV oraz magazynowania energii dla klientów komercyjnych i przemysłowych, na których obecnie, wraz z naszymi partnerami, mocno koncentrujemy swoje działania – wyjaśnia Wojciech Prokopowicz, dyrektor zarządzający IBC SOLAR Polska.

Branża OZE cieszy się w Polsce nieustającym zainteresowaniem. Krajowy rynek odnawialnej energii elektrycznej jest największym w Europie Wschodniej i jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Wpływ na to ma m.in. przyjęcie unijnych regulacji w zakresie dążenia do zmniejszenia śladu węglowego. Komisja Europejska zakłada, że do 2030 roku ponad 30 proc. energii elektrycznej powinno być wytwarzane z odnawialnych źródeł. Dla Polski oznacza to wzrost wykorzystania OZE w miksie energetycznym o ponad 50 proc. w ciągu mniej niż dekady.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy z IBC SOLAR. Dwa zakupione projekty są istotnym dodatkiem do naszego portfolio na całym świecie, a w szczególności w Polsce. Afcon kontynuuje inwestycje w unikalne projekty solarne na dużą skalę, a nabytek w Polsce pozycjonuje nas jako znaczącego gracza na rynku energii odnawialnej w Europie – podkreśla Israel Raif, prezes Afcon.

RE, fot. IBC Solar

Zapisz się na bezpłatny newsletter