Odmowy przyłączenia OZE do sieci elektroenergetycznej

13/05/2024
energetyka inwestycje

Raport Urzędu Regulacji Energetyki wskazuje, że w 2023 roku operatorzy odrzucili wnioski o przyłączenie do sieci o wartości 83,6 GW. Jest to suma ze wszystkich wniosków o przyłączenie, które zostały złożone do operatorów sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej w 2023 r. i które rozpatrzono odmownie. Jednocześnie nie jest to realna wielkość mocy, dla której nie uzyskano przyłączeń w minionym roku.

W raporcie URE można przeczytać, że przedsiębiorstwa energetyczne zgłosiły 7448 odmów wydania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej złożonych w 2023 r. na łączną moc 83 612,412 MW. Spośród nich:

  • 3568 odmów było spowodowane brakiem warunków technicznych przyłączenia do sieci – WT (łączna moc przyłączeniowa: 41 839,490 MW);
  • 2231 odmów względami ekonomicznymi – WE (łączna moc przyłączeniowa: 17 865,581 MW);
  • w 1649 przypadkach odmowa była podyktowana jednocześnie występującym brakiem warunków technicznych, jak i ekonomicznych (łączna moc przyłączeniowa: 23 907,341 MW).
Wzrost liczby odmów przyłączenia do sieci oraz łączna wielkość mocy wniosków z odmowami w latach 2019-2023
Wzrost liczby odmów przyłączenia do sieci oraz łączna wielkość mocy wniosków z odmowami w latach 2019-2023

Jak pokazuje wykres powyżej, od wielu lat następuje wzrost liczby odmów przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Nie inaczej było w 2023 r., który przyniósł wzrost liczby odmów przyłączenia o 6,05 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast w odniesieniu do łącznej mocy przyłączeniowej wzrost wyniósł 63,76 proc.

Dlaczego jest tak dużo odmów przyłączenia OZE do sieci?

Zgodnie z obowiązującymi dziś regulacjami, jedyną procedurą pozwalającą wytwórcy energii na sprawdzenie dostępności mocy przyłączeniowej w danej, konkretnej, lokalizacji w sieci, jest złożenie wniosku do operatora o wydanie warunków przyłączenia.

Z powyższego oraz z informacji przekazanych regulatorowi przez operatorów wynika, że niejednokrotnie dany przedsiębiorca kilka razy składa te same wnioski o przyłączenie do różnych miejsc w sieci. W konsekwencji łączna wielkość mocy we wnioskach, które rozpatrzono odmownie jest wyższa od tej, dla której nie uzyskano przyłączeń.

Rozwiązaniem problemu odmów wydawania warunków przyłączenia odnawialnych źródeł energii do sieci, a także sposobem na usprawnienie oraz poprawę transparentności tego procesu jest jego cyfryzacja oraz szersze wykorzystanie możliwości przyłączenia na zasadach komercyjnych.

RE na podstawie materiałów URE

Zapisz się na bezpłatny newsletter