Rynek pracy: wzrost zapytań o inżynierów elektryków sięgnie 200%

22/02/2022
inżynierowie produkcji

Postępująca robotyzacja i automatyzacja, gwałtownie rosnąca liczba danych oraz przyspieszony rozwój technologiczny – to wszystko sprawia, że inżynierowie to jedni z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Na jakie benefity płacowe i pozapłacowe mogą liczyć w 2022 roku?

Wybuch pandemii przyniósł mnóstwo zawirowań na rynku pracy, niemniej inżynierowie, obok specjalistów od IT, nie musieli obawiać się ani o pracę, ani o zarobki, wynika z raportu W 2021 roku najczęściej rekrutowanymi specjalistami na rynku pracy byli inżynierowie projektu, jakości/rozwoju dostawców, sprzedaży, utrzymania ruchu, automatycy i programiści PLC oraz inżynierowie produktu. Czy w 2022 zapotrzebowanie na inżynierów będzie podobnie silne?

Lista najczęściej rekrutowanych inżynierów wraz z zarobkami:

Inżynier projektu:

– 20% ogółu procesów rekrutacyjnych

– oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 9000 zł do 16 000 zł

Inżynier jakości / rozwoju dostawców

– 15% ogółu procesów rekrutacyjnych

– oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8000 zł do 13 000 zł

Inżynier sprzedaży:

– 15% ogółu procesów rekrutacyjnych

– oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8000 do 12 000 zł

Inżynier utrzymania ruchu:

– 15% ogółu procesów rekrutacyjnych

– oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8000 do 11 000 zł

Inżynier automatyk/programista PLC

– 10% ogółu procesów rekrutacyjnych

– oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8000 do 14 000 zł

Inżynier produktu:

– 10% ogółu procesów rekrutacyjnych

– oferowana pensja brutto (umowa o pracę): od 8000 do 12 000 zł

Walka o inżynierów

Wygląda na to, że ten rok może przynieść specjalistom z branży przemysłowej kolejne benefity, nie tylko płacowe, ale i pozapłacowe.
Sektory, w których pojawi się największe zapotrzebowanie na inżynierów to:

  • Technologia przemysłowa w branży FMCG i farmaceutycznej

Tutaj można spodziewać się dużej walki o inżynierów, która rozpoczęła się już w 2021 roku. 80% kandydatów, którzy na przestrzeni ostatnich miesięcy chcieli zmienić miejsce zatrudnia, otrzymało od swojego pracodawcy kontrofertę. To wskazuje na dużą rywalizację firm, jeżeli chodzi o specjalistów tej dziedziny.

Warto przy tym wspomnieć, że podwyżki w branżach, w których panuje największa konkurencja mają sięgnąć w tym roku 5-7% (2021 Salary Budget Planning Survey Report – EMEA, Willis Towers Watson).

  • Utrzymanie ruchu w branży FMCG i farmaceutycznej

Również inżynierowie pracujący w działach utrzymania ruchu mogą spodziewać się szerokiego dostępu do lukratywnych ofert pracy (zarobki w zależności od doświadczenia wynoszą od 7000 do nawet 12 000 zł). Liczba rekrutacji na tego typu stanowiska rośnie w tempie ok. 50% rocznie.

  • Inżynier elektryk

Z danych za 2021 rok wynika, że wzrost zapytań o specjalistów z tego obszaru w 2022 sięgnie 200%. Istnieje tak duży niedobór pracowników tej specjalności, że ich pozycja na rynku pracy jest praktycznie niezagrożona.

  • Inżynierowie w e-commerce 

Rosnące inwestycje w technologie marketingowe i automatyzację, z naciskiem na jak najlepszy customer experience, powodują dynamiczny wzrost ofert zatrudnienia dla inżynierów działających w e-commerce. Tempo wzrostu zapotrzebowania na programistów, testerów i analityków danych szacujemy na 150% w skali całego 2022 roku.

Zobacz także: Jak powinny zmienić się umowy na roboty budowlane?

Benefity pozapłacowe, czyli na co jeszcze mogą liczyć inżynierowie?

Nigdy wcześniej przemysł nie był tak mocno otwarty na pracę zdalną, jak obecnie. Gdzie jest najwięcej ofert pracy dla inżynierów zainteresowanych pracą zdalną? Paradoksalnie, w lotnictwie – to 57,69% wszystkich ofert. Oczywiście dotyczy to pracy dla programistów. Poza tym pracować zdalnie mogą inżynierowie z branży chemicznej (32,95%), a także specjalizujący się w automatyce przemysłowej (21,99%).

Polski przemysł skończył 2021 rok na zdecydowanym plusie – sprzedana produkcja była niemal o 17% wyższa niż rok wcześniej. To wynik, który przekroczył najśmielsze oczekiwania ekonomistów i dowód na to, że mimo trudności wynikających z niedoboru materiałów, branża ma się bardzo dobrze

RE na podstawie raportu „Rynek pracy inżynierów w polskim przemyśle. Raport 2021 i prognoza 2022” od Bergman Engineering.

Zapisz się na bezpłatny newsletter