Najwięksi wytwórcy energii elektrycznej. Struktura podmiotowa rynku
Struktura podmiotowa hurtowego rynku energii elektrycznej
- W 2023 roku wytwórcy wprowadzili do sieci 159,1 TWh energii elektrycznej.
- Spadają wskaźniki koncentracji rynku dotyczące energii wprowadzonej do sieci.
- PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. miała największy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej.
- Rośnie znaczenie Orlen S.A. pod względem energii wprowadzonej do KSE.
W 2023 r., podobnie jak w latach poprzednich, grupa kapitałowa PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. miała największy udział w rynku energii w podsektorze wytwarzania energii elektrycznej. Jednak udział tej grupy zmniejszył się o ponad 8 punktów procentowych wobec 2022 r. Zmiana ta jest wynikiem istotnego zmniejszenia produkcji energii elektrycznej brutto w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. pochodzącej z paliw kopalnych, które dominują w strukturze wytwarzania energii w PGE.
Grupa PGE utrzymywała nadal pozycję lidera na rynku sprzedaży do odbiorców końcowych.
Rok 2023 był kolejnym rokiem, kiedy w sektorze wytwarzania rosło znaczenie grupy kapitałowej Orlen S.A. pod względem energii wprowadzonej do KSE.
Wskaźniki udziałów rynkowych największych wytwórców
Wskaźnik udziału rynkowego trzech największych podmiotów, mierzony według energii wprowadzonej do sieci (uwzględniającej ilość energii dostarczonej przez wytwórców bezpośrednio do odbiorców końcowych), w 2023 r. istotnie spadł i wyniósł 61,4 proc. (spadek o 7,1 punktu procentowego w porównaniu z 2022 r.).
Wyraźny trend spadkowy, kolejny rok z rzędu, utrzymywał też wskaźnik udziału trzech największych wytwórców w mocy zainstalowanej – spadek o 8,5 puntu procentowego. W gronie trzech największych wytwórców, skupionych w grupach kapitałowych w badanym 2023 r., byli: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., ENEA S.A. i Orlen S.A.
Wytwórcy grupy kapitałowej TAURON Polska Energia S.A. uplasowali się po raz pierwszy od wielu lat na czwartej pozycji.
Z kolei pod względem ilości wprowadzonej do sieci energii elektrycznej, w 2023 r. podobnie jak w 2022 r., do grupy trzech największych wytwórców należeli ci, którzy skupieni są w trzech największych grupach kapitałowych: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., ENEA S.A. i Orlen S.A.
Wymienieni wytwórcy odpowiadali za prawie 2/3 produkcji energii elektrycznej w kraju.
Wieloletni trend spadkowy, dotyczący w szczególności wskaźników HHI, mierzonych według mocy
zainstalowanej oraz według wolumenu energii wprowadzonej do sieci (uwzględniającej ilość energii
dostarczonej przez wytwórców bezpośrednio do odbiorców końcowych) w 2017 r. uległ istotnej
zmianie, której intensywność obserwuje się również w 2023 r.
Wskaźniki koncentracji (według mocy zainstalowanej oraz według energii wprowadzonej do sieci) kolejny rok utrzymywały tendencję spadkową (oba spadły o prawie 16 proc w 2023 r. wobec 2022 r.).
Warto zauważyć, że wskaźnik ten liczony dla energii wprowadzonej do sieci w 2023 r. zmniejszył wartość na tyle, że stopień koncentracji na rynku wytwarzania zmienił się z wysokiej na średnią. Z kolei wskaźnik koncentracji liczony dla mocy zainstalowanej mieścił się nadal w przedziale średniej koncentracji na rynku wytwarzania.
Do spadków obu wskaźników koncentracji w 2023 r. wobec 2022 r. przyczynił się przede wszystkim wzrost produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, małych, rozproszonych, w krajowym bilansie produkcji tej energii. Inną przyczyną spadków są zmiany organizacyjne dokonane w sektorze wytwarzania.
Zobacz także: Sprawozdanie URE za 2023 rok
RE na podstawie danych URE