Nowoczesna linia do wytwarzania systemów zamocowań do fotowoltaiki

21/11/2023
fabryka systemów do montażu instalacji fotowoltaicznych Sunex

SUNEX uruchomił w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną w zakładzie w Raciborzu. Będą na niej powstawać systemy zamocowań do instalacji solarnych i fotowoltaicznych.

Zainstalowaliśmy wszystkie maszyny. To nowoczesna linia do wytwarzania systemów zamocowań do fotowoltaiki, elementów pomp ciepła i zasobników CWU. Pozwala nam na dużo większą elastyczność przy wytwarzaniu różnych typów zamocowań pod indywidualne wymagania klientów. Nasz zakład będzie teraz o wiele bardziej wydajny i zautomatyzowany, a to pozwoli nam na ograniczenie kosztów produkcji i dalsze podniesienie jakości produktów – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Nowa linia jest elementem większej inwestycji, w ramach której spółka realizuje badania przemysłowe i prace rozwojowe, aby wprowadzić na rynek Autonomiczny System Grzewczy bazujący na OZE.

Wartość całego przedsięwzięcia to 16,25 mln zł, z czego 8,22 mln zł dofinansowuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W zakładzie wykorzystujemy nowoczesne technologie, tj. algorytmy systemu wizyjnego i nadzorujemy produkcję w czasie rzeczywistym. Naszym celem jest coraz większa automatyzacja i robotyzacja produkcji. Dzięki temu nasze produkty, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów jakościowych, są atrakcyjne cenowo wobec coraz większej konkurencji np. z Chin – dodaje Romuald Kalyciok.

Dzięki nowej linii moce produkcyjne SUNEX w segmencie zamocowań instalacji fotowoltaicznych wzrosną o 80 proc., a powstałe elementy w większości trafią do sprzedaży na rynki niemieckojęzyczne, które są strategicznymi dla Grupy SUNEX.

Pierwsze produkty zostaną wytworzone w styczniu 2024 r.

Inwestycja SUNEX jest realizowana w Raciborzu, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

RE, fot. SUNEX

Zapisz się na bezpłatny newsletter