Netto zainstalowało system zarządzania oświetleniem Interact od Signify

28/11/2023
oprawy LED Signify w sklepach Netto

Firma Signify zmodernizowała oświetlenie w 250 sklepach sieci Netto. Oprawy LED poprzedniej generacji zastąpione zostały przez energooszczędne produkty Philips Maxos Fusion LED, które przygotowano do tego, aby w przyszłości zintegrować je z systemem zarządzania oświetleniem Interact.

Wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem Interact rozpoczęło się od pilotażu w jednym ze sklepów. Oświetlenie było już wyposażone w zasilacze i inne rozwiązania niezbędne do tego, aby wpiąć je do systemu sterowania. Proces przebiegł szybko i sprawnie. Wystarczyło doposażyć sklep w okablowanie i rozdzielnię sterowniczą typu plug&play, która została zaprogramowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami Netto.

Wymiana opraw LED starej generacji na nowoczesne i energooszczędne produkty Philips Maxos Fusion LED przyniosła Netto 43% oszczędności energii na potrzeby oświetlenia w zmodernizowanych obiektach. Dzięki integracji oświetlenia w systemie Interact zwiększą się one o dodatkowe 35%.

Energooszczędne oświetlenie w sieci Netto oszczędza rocznie ponad 10 tysięcy MWh energii elektrycznej. Okazało się, że po wdrożeniu rozwiązań systemowych oszczędność ta wyniesie 13,9 tysiąca MWh w skali roku. Modernizacja oświetlenia w sklepach Netto wraz z systemem sterowania Interact zredukowała ślad węglowy firmy o 9,8 tysięcy ton w skali roku (ekwiwalent posadzenia ponad 447 tysięcy drzew).

Dzięki temu, że rozwiązanie jest gotowe do integracji z systemem zarządzania Interact Multisite, w przyszłości będą mogli mieć do niego dostęp również serwisanci Signify. Gdy zdiagnozują usterkę oprawy lub systemu, będą mogli natychmiast wprowadzić niezbędne korekty.
Połączenie jest bezpiecznie szyfrowane.

Doświadczenia zebrane podczas pilotażu pozwoliły na bardzo szybką implementację analogicznych rozwiązań w pozostałych sklepach. Ustawienia oświetlenia zostały dopasowane do powtarzalnego układu sklepów Netto. We wszystkich lokalizacjach wdrożono te same harmonogramy oraz osiem scen oświetleniowych uwzględniających różne pory dnia.

Spodziewamy się, że systemy zarządzania oświetleniem za niedługo staną się standardem w branży retail. Przemawia za tym szereg argumentów, zaczynając od kreowania niepowtarzalnej atmosfery wewnątrz placówki, po kluczowe w tym momencie oszczędności zużycia energii oraz redukcję śladu węglowego – mówi Agata Iwańska, Commercial Leader Retail & Hospitality CEE w Signify.

Obsługa zaawansowanego systemu Interact jest niesamowicie prosta. Został on skonfigurowany zgodnie z potrzebami Netto i działa w sposób w pełni zautomatyzowany. Do końca 2023 r. system Interact będzie działać w ponad 200 sklepach Netto, a w następnych latach system będzie również instalowany w nowych obiektach sieci.

Sklepy sieci Netto od 2018 roku ewoluują do konceptu Netto 3.0. Zakłada on modernizację placówek do nowoczesnych sklepów z szerokimi alejkami, którymi wygodnie się poruszać, urządzonych z wykorzystaniem naturalnych materiałów, neutralnych kolorów i odpowiednio dobranego oświetlenia.  Zmiany obejmują również ofertę produktową i mają na celu jej poszerzenie i zróżnicowanie, a także zwiększenie udziału produktów marki własnej, której wysoka jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną. Dla Netto ważne jest, by rozwijać się w sposób zrównoważony i niwelować wpływ działalności na środowisko. Celem Grupy Salling, do której należy Netto, jest obniżenie o połowę emisji CO2 w ramach operacji własnych do 2030 r., a jednym z kroków do jego realizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania sieci na energię elektryczną. Wśród partnerów biznesowych wspierających Netto w realizacji tego celu jest między innymi Signify.

RE, fot. Signify

Zapisz się na bezpłatny newsletter