Działania Relpolu spowodowane niepewną sytuacją na Ukrainie

23/02/2022

W związku z eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz działalnością produkcyjną Relpol S.A. na Ukrainie, zarząd spółki przeprowadził rewizję oceny ryzyka i przygotował scenariusze działań uzależnione od rozwoju sytuacji na Wschodzie.

W północnej części Ukrainy, 150 km na zachód od Kijowa, w miejscowości Czerniachiw, w obwodzie żytomierskim działalność prowadzi spółka DP Relpol Altera, w 100% zależna od Relpol S.A. Spółka ta świadczy usługi montażu wybranych grup wyrobów na bazie podzespołów w 100% produkowanych w Relpol S.A. i na zlecenie Relpol S.A.

Aktualnie sytuacja z zakładzie i okolicy jest stabilna. Po niewielkich zaburzeniach wywołanych absencjami z powodu Covid-19, zarówno produkcja jak i dostawy realizowane są planowo.

Z uwagi na dużą niepewność co do dalszego przebiegu wydarzeń na Ukrainie, zarząd Relpol S.A. przyjął scenariusze rozwoju sytuacji oraz podjął działania zapobiegawcze przed wystąpieniem negatywnych skutków. W trybie natychmiastowym zwiększany jest procentowy udział montażu w głównym zakładzie Relpol S.A. w Żarach, w wybranych grupach wyrobów, które montowane są również na Ukrainie.

Jednocześnie spółka podjęła decyzję i uzupełnia park narzędziowy do zapewnienia u siebie pełnego pokrycia możliwości montażowych dla wszystkich grup wyrobów obecnie montowanych na Ukrainie. Uzupełnianie parku narzędziowego jest w trakcie realizacji, tak aby w perspektywie najpóźniej czterech miesięcy być gotowym do montażu wszystkich grup wyrobów w pełnej ilości, w głównym zakładzie w Żarach.

Spółka opracowała plan i harmonogram działań uzupełniania zasobów ludzkich o nowych pracowników, jak również przeszkolenia obecnych do wykonywania nowych operacji. Ewentualne uruchomienie montażu w zakładzie głównym w Żarach będzie możliwe z uwagi na istotne zwiększenie powierzchni produkcyjnej, powstałej po wybudowaniu nowej hali.

Na dzień publikacji raportu zarząd Relpol SA nie jest w stanie, w sposób precyzyjny przewidzieć rozwoju wydarzeń, a w związku z tym oszacować ostatecznego jej wpływu na funkcjonowanie spółki. Ocena sytuacji dokonywana jest na bieżąco. Weryfikacja podejmowanych decyzji następować będzie każdorazowo w przypadku zmiany warunków geopolitycznych.

Zarząd Relpol S.A. nie podejmuje obecnie decyzji o wycofaniu się z Ukrainy ani o zamknięciu lub ograniczeniu prowadzonej tam działalności. Aktualnie zakład funkcjonuje bez zakłóceń.

RE

array(3) {
  [0]=>
  int(56885)
  [1]=>
  int(52749)
  [2]=>
  int(29673)
}
Zapisz się na bezpłatny newsletter