Warmia bogata w fotowoltaikę. Zakończyła się budowa farmy 58 MW

07/10/2022
farma fotowoltaiczna Stępień

W warmińskiej miejscowości Stępień zakończyła się budowa pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład portfolio Equinor. Inwestycja o mocy 58 MW została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której Equinor posiada 100% udziałów. 

Miejscowość Stępień znajduje się na terenie gminy Braniewo, na Warmii. Farma fotowoltaiczna zrealizowana przez Wento jest jedną z największych w Polsce i składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Moc famy wynosi 58 MW. Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Equinor (dawniej Statoil) przejął spółkę Wento, jedną z liderów polskiego rynku fotowoltaiki, wraz z jej portfelem projektowym w maju 2021 roku. Budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej zakończyła się tym samym w ciągu niespełna półtora roku od akwizycji. Planowane są jeszcze dwie, które powinny być gotowe w latach 2023-2024.

Dla energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Stępień, Equinor zamierza zawrzeć umowę PPA, zapewniając w ten sposób przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji. Całość produkcji zostanie włączona do rosnącego portfela energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych zarządzanego przez Equinor, co pozwoli uzyskać dodatkową wartość z optymalizacji i handlu.

RE, fot. Equinor

Zapisz się na bezpłatny newsletter