Zmowa przetargowa dotycząca sieci elektroenergetycznych – zarzuty UOKiK

15/02/2023
zarzuty UOKiK dotyczące zmowy przetargowej na budowę sieci energetycznej PGE

UOKiK postawił zarzuty zawarcia zmowy przetargowej siedmiu przedsiębiorcom. Mogli oni w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia na budowę lub przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych.

Zastrzeżenia UOKiK dotyczą praktyk uczestników 11 przetargów zorganizowanych w 2017 r. przez spółkę PGE Dystrybucja. Przedsiębiorcy mogli podzielić pomiędzy sobą poszczególne postępowania przetargowe, ustalając każdorazowo przed rozpoczęciem aukcji elektronicznej, który z nich wygra. Pozostali uczestnicy aukcji mieliby składać jedynie pozorne oferty, mające na celu wywołanie wrażenia istnienia konkurencji w przetargu.
Łączna wartość umów wyniosła ok. 9 mln zł.

10 z przetargów w związku z którymi mogła zostać zawarta zmowa dotyczyło budowy punktów rozłącznikowych sterowanych radiowo, a jeden – kompleksowej przebudowy sieci.

Postępowanie jest prowadzone wobec następujących firm: EnergoTech z Lublina, ZPUE z Włoszczowy, Przedsiębiorstwo Techniczno-Usługowe Elektra z Lublina, Ekto z Zaścianek, Elmo z Żelkowa-Kolonii, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Farad” z Józefowa oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Kurpiewski” z Łomży.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcom grożą kary do 10 procent ich rocznego obrotu.

Sprawa jest efektem współpracy pomiędzy UOKiK a organami ścigania.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter