Przepustka na światowy rynek fotowoltaiki – certyfikat TÜV Rheinland

11/12/2023
perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne Saule Technologies

Saule S.A., jako pierwsza firma na świecie, uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. To kamień milowy dla Saule Technologies, lecz także kamień milowy dla postrzeganej jako przyszłość energetyki fotowoltaicznej nowej generacji opartej na perowskitach.

Testy przeprowadzane przez instytut TÜV Rheinland Solar GmbH z siedzibą w Kolonii to jeden z najważniejszych mierników jakości w światowej branży fotowoltaicznej. Proces weryfikacji obejmuje bowiem nie tylko testowany produkt, lecz także jego linię produkcyjną, która poddawana jest szczegółowej inspekcji przez ekspertów instytutu. Przyznanie certyfikatu gwarantuje zatem, że dany produkt ma status nie jednostkowego prototypu, a dojrzałej oferty rynkowej o stabilnych, powtarzalnych parametrach.

Nasza ciężka praca wreszcie zaczyna przynosić owoce. Kolejnym, naturalnym krokiem będzie certyfikowanie przez TÜV Rheinland Solar wszystkich modułów perowskitowych, które nasza firma jest w stanie wyprodukować, w tym modułów outdoorowych. Ten certyfikat dał nam olbrzymi zastrzyk pozytywnej energii i chęci, by dalej rozwijać naszą technologię – mówi Olga Malinkiewicz, założycielka i CTO Saule Technologies.

Przyznany przez TÜV Rheinland Solar GmbH certyfikat stwierdza, że przedstawiony do testów perowskitowy moduł fotowoltaiczny Saule S.A. spełnia kryteria certyfikacji IEC. Badania przeprowadzono zgodnie z normą IEC TS 63163 („Design qualification and type approval for Terrestrial photovoltaic [PV] modules for consumer products, Qualification Test Sequence – Category 1”). TÜV Rheinland Solar GmbH zaświadcza także o pomyślnym audycie linii produkcyjnej modułu.

Ogniwa perowskitowe są uważane za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie fotowoltaiki od czasu wynalezienia ogniw krzemowych. Różnią się od nich tym, że są bardzo lekkie, cienkie, elastyczne i zdolne do wydajnej pracy także w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, a nawet w sztucznym świetle. Polska firma Saule Technologies jest pionierem i światowym liderem fotowoltaiki perowskitowej. W 2021 roku Saule Technologies uruchomiła we Wrocławiu pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw perowskitowych.

RE, fot. Saule

Zapisz się na bezpłatny newsletter