Columbus wycofuje się z przejęcia Archetonu

06/07/2021

W marcu firma Columbus Energy S.A. zawarła porozumienie w sprawie przejęcia biznesu gotowych projektów domów od Archeton Sp. z o.o. Okazało się, że inwestycja jest obciążona sporym ryzykiem biznesowym.

Umowa między Columbus Energy S.A. i Archeton Sp. z o.o. została podpisana 11 marca 2021 r. Planowana była nowa spółka na rynku gotowych projektów domów. Właściciel Archetonu zobowiązał się wnieść do nowej spółki aktywa związane z bieżącą działalnością Archeton Sp. z o.o., w tym: prawa do projektów, markę Archeton, kapitał intelektualny, know-how oraz inne zasoby związane z prowadzeniem działalności przez Archeton Sp. z o.o.  Columbus z kolei miał być odpowiedzialny za finansowanie projektu, prowadzenie prac związanych z rozwojem i promocją biznesu.

Do transakcji nie doszło, ponieważ zarząd Columbus uznał ją za ryzykowną. Columbus sam zrealizuje sprzedaż gotowych projektów domów, bez angażowania się w przejęcia.

Nasza decyzja jest wynikiem wielomiesięcznego procesu weryfikacji działalności Archetonu. To świetna marka i porządni ludzie, jednak nowoczesny biznes, jaki tworzymy w Columbusie, ma wyjątkowe oczekiwania, które nie każdy może spełnić. Po analizie całego rynku gotowych projektów domów oraz due diligence Archeton zdecydowaliśmy, że sami zrobimy ten biznes od podstaw – gdzie DNA Columbusa będzie na pierwszym miejscuwyjaśnia Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A.

Zobacz także: Enexon otworzył Centrum Fotowoltaiki

Columbus ma najwyższą wartość rynkową wśród firm fotowoltaicznych

Columbus Energy S.A. oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Spółka notowana jest na NewConnect i jest najwyżej wycenianą spółką wśród firm fotowoltaicznych. Jej wartość na dzień 6 lipca 2021 r. wyniosła 2 591,44 mln zł.

Zobacz także: Wartość rynkowa firm fotowoltaicznych

RE

Fot. Archeton

Zapisz się na bezpłatny newsletter