Branża elektryczna nadal rośnie jak na drożdżach

13/07/2020
Centrum finansowe w Warszawie

W czerwcu Indeks Rynku Elektrycznego, odzwierciedlający notowania giełdowych spółek z branży elektrycznej, wzrósł o 14,3 proc., poprawiając osiągnięcie z maja (12,3 proc.).

Indeks Rynku Elektrycznego odrobił już z nawiązką całość strat poniesionych w czasie tegorocznego krachu związanego z pandemią koronawirusa.

Indeks Rynku Elektrycznego czerwiec 2020

Najmocniej w górę, bo o 82 proc., poszła cena akcji APS Energii. Spółka pochwaliła się, że jej oferta, warta 21,77 mln USD (85 mln zł), uzyskała największą liczbę punktów i zwyciężyła w przetargu na dostawę systemów zasilania bezprzerwowego dla bloków energetycznych elektrowni atomowej „Akkuyu”. Już w lipcu spółka podała, że po posiedzeniu Komitetu Arbitrażowego АО „Koncern Rosenergoatom”, rozstrzygającego skargi odnoszące się do wyników przetargu zorganizowanego przez AO „Koncern Tytan-2”, zapadła decyzja o odsunięciu od dalszego postępowania kilku uczestników konkursu, w tym APS Energia.

„Zgodnie z obowiązującymi regułami oferentom, którzy ubiegali się o udzielenie zamówienia przysługuje procedura odwoławcza, z której spółka skorzysta” – podano.

Złych wieści było więcej, bo okazało się, że nie było podstaw do sięgnięcia po pomoc z Tarczy Finansowej PFR przez spółkę zależną ENAP (otrzymała 1,36 mln zł). PFR wezwał do zwrotu tej kwoty, ponieważ limit na firmę wynosił równowartość 800 tys. EUR – i limit ten obejmuje przedsiębiorcę i podmioty z nim powiązane. Tymczasem sam APS otrzymał 3,5 mln zł.

O 61,8 proc. wrosły w czerwcu notowania Columbusa Energy. Giełdowa kapitalizacja przekroczyła 2,5 mld zł, co oznacza, że pod tym względem spółka wyprzedziła pod względem kapitalizacji m.in. JSW oraz Alior, a więc firmy notowane w indeksie WIG20.

O 58 proc. w górę poszły notowania Apanetu. W spółce doszło do zmiany prezesa: Dariusza Karolaka zastąpił Mariusz Kluska, który w ostatnich latach był dyrektorem ds. kluczowych klientów w Santander Consumer Banku.

Zwyżkę o niemal 60 proc. zaliczył Elektrotim, i to mimo obniżenia przez zarząd prognoz na 2020 r. Skonsolidowany zysk netto ma w tym roku wynieść 15,8 mln zł, o 14 proc. mniej niż wcześniej zakładano. Nowy plan skonsolidowanych przychodów to 300 mln zł (było 328 mln zł), a zysku operacyjnego 22 mln zł (o 10 proc. mniej niż zakładano).

„Zmniejszenie wartości przychodów ze sprzedaży, a w konsekwencji wyników, spowodowane jest przesunięciem realizacji zadań w związku ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19″ – podano.

Na dzień 1 czerwca 2020 r. portfel zamówień grupy miał wartość 359 mln zł (+52 proc. r/r).

O 36 proc. wzrósł kurs Grodna. Spółka przedstawiła szacunkowe dane finansowe za rok obrotowy, trwający od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020 r. Skonsolidowane przychody zwiększyły się o 27 proc., do 623,6 mln zł, EBITDA o 40 proc., do 23 mln zł, a zysk netto o 41 proc., do 11,5 mln zł.

„Poprawa prezentowanych wyników była rezultatem rozwoju sieci sprzedaży grupy, w tym konsolidacji danych finansowych spółki zależnej Magma. Na wzrost przychodów i rentowności Grupy w największym stopniu wpłynęła wyższa o 277 proc. r/r sprzedaż w obszarze fotowoltaiki, która w roku obrotowym 2019/20 odpowiadała za 17,4 proc. skonsolidowanych przychodów” – napisano w raporcie.

32-procentowa zwyżka  stała się udziałem Photonu Energy. Spółka z branży fotowoltaicznej złożyła prospekt emisyjny, którego zatwierdzenie otworzy drogę do przejścia z małej na dużą giełdę. Photon Energy ma siedzibę w Holandii, dlatego dokumenty złożono do tamtejszego nadzorcy (AFM). Wcześniej spółka była zarejestrowana w Czechach i w 2008 r. zadebiutowała na NewConnect. Była pierwszą zagraniczną spółką, która weszła do alternatywnego systemu obrotu. Później miała problemy, jej notowania zawieszono za brak publikacji sprawozdań finansowych, ale po restrukturyzacji i zmianie siedziby weszła na NewConnect raz jeszcze — w 2013 r. Wówczas Georg Hotar, założyciel i główny akcjonariusz spółki, zapowiadał transfer na główny parkiet w ciągu 12 miesięcy, ale sprzyjające temu warunki — chodzi przede wszystkim o zainteresowanie inwestorów sektorem i koniunkturą w branży — pojawiły się dopiero po siedmiu latach. Photon chce też wejść na praską giełdę, a w kolejnym kroku na frankfurcką. Zmianie rynków notowań nie będzie jednak towarzyszyć emisja akcji, bo spółka ma zapewnione pieniądze na rozwój w najbliższych latach. Photon projektuje i buduje elektrownie fotowoltaiczne, m.in. na Węgrzech i w Australii.

O niespełna 15 proc. podrożały akcje Radpolu. Cena w ogłoszonym przez THC SICAV-RAIF wezwaniu do sprzedaży 100 proc. akcji Radpolu została podniesiona z 1,32 do 2 zł. Ta poprzednia – zdaniem zarządu producenta wyrobów termokurczliwych – nie uwzględniała m.in. efektów ekonomiczno-finansowych realizacji strategii na lata 2017–2021 oraz potencjału spółki.

O 4,2 proc. w górę poszły notowania Alumastu. Spółka zależna – SWE – podpisała umowę na realizację projektu z dofinansowaniem z Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS) pod nazwą „Innowacyjny system efektywnego zasilania maszyn i urządzeń w podziemnych wyrobiskach górniczych”. Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami, a zakres prac przypadający na SWE to 0,5 mln EUR.

SpółkaStopa zwrotu w czerwcu (w proc.)
Alumast4,2
Apanet58,0
Apator4,8
APS Energia82,0
Columbus Energy61,8
Elektrobudowa-21,0
Elektromont29,8
Elektrotim 59,8
ELQ-14,3
Energoaparatura12,8
Govena Lighting5,0
Grodno35,9
Lena Lighting-9,9
LUG76,7
ML System13,5
Novavis1,4
Photon Energy32,0
Radpol28,5
Relpol 14,9
Sonel6,9
Sunex16,9
TIM-1,4
XTPL24,7
ZPUE 11,7
Indeks Rynku Elektrycznego14,3
WIG3,0

KZ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter