Dobre praktyki w fotowoltaice są nagradzane

02/03/2020

Corab oraz Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, przy współpracy z markami Q.Cells, SolarEdge i Jean Mueller, promują dobre praktyki instalatorskie. Podczas targów Enex w Kielcach odbył się po raz czwarty finał konkursu o tytuł Instalatora Roku.

Co roku komisja konkursowa Instalatora Roku podnosi poprzeczkę i bardzo ostro ocenia wszystkie błędy. Zwraca uwagę na bezpieczeństwo, prawidłowy montaż każdego elementu, na estetyczne wykonanie i wiele innych detali, które składają się na dobre praktyki wśród instalatorów fotowoltaiki.

Czytaj także: Ilu jest certyfikowanych instalatorów PV?

Montaż instalacji PV na oczach setek ludzi nie jest łatwy

Konkurs Instalator Roku 2020 odbywał się na żywo, w hali wystawienniczej targów Enex. Składał się z dwóch etapów.

Pierwszy etap polegał na montażu konstrukcji Corab PB-088 na dachu płaskim, montażu modułów fotowoltaicznych marki Q.Cells i optymalizatorów mocy SolarEdge. Dodatkowo należało poprowadzić okablowanie i wyrównać potencjał modułów.

Do konkursu stanęło sześć firm, które walczyły ze sobą parami:

  • Solar Spot z PV System,
  • OZE Projekt z Sunsol,
  • Helios Power z Bio-Energy.

Po pierwszej rundzie najlepsze dwie drużyny, PV System i Helios Power, rozpoczęły kolejną rywalizację. W drugim etapie do wykonania były: poprowadzenie kabli, uziemienie, dobór i montaż zabezpieczeń i ograniczników mocy, kompleksowe przygotowanie skrzynek AC i DC, montaż falownika i ładowarki i pomiar impedancji pętli zwarcia.

Komisja oceniała czas wykonania oraz poprawność i estetykę montażu. Za błędy dodawała czas karny, a za dobre praktyki nagradzała czasem bonusowym.

Czytaj także: Najlepsze instalacje fotowoltaiczne 2019

Kto otrzymał tytuł Instalatora Roku 2020?

Zwycięzcą konkursu została firma Helios Power. Oprócz tytułu Instalatora Roku otrzymała kompleksową instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 4 kW na komponentach Corab, SolarEdge, Q.Cells i Jean Mueller.

Czytaj także: Bezpieczeństwo instalacji PV

Firma Helios Power zajmuje się dystrybucją oraz fachowym montażem modułów fotowoltaicznych przeznaczonych dla osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. Działa od 2015 r. i jest jedną z pierwszych firm w regionie radomskim, która zajęła się promowaniem energetyki słonecznej. Najważniejszym celem dla Helios Power jest zadowolenie klientów z dobrze dobranej instalacji i fachowego montażu. Firma ma doświadczenie wykonywaniu różnej wielkości elektrowni fotowoltaicznych: od małych 3 kW aż po 100 kW.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter