Leoni rozpoczął produkcję kabli w Fabryce Przyszłości

20/03/2024
fabryka LEONI w Roth

Firma Leoni Kabel GmbH zakończyła przeprowadzkę do nowej fabryki. Nowo wybudowany obiekt znajduje się w przemysłowej części miasta Roth, w niemieckiej Bawarii. Obecnie należy do najnowocześniejszych fabryk w Europie.

Z jednej strony jesteśmy smutni, że ponad 100-letnia era w sercu miasta Roth dobiega końca. Z drugiej strony cieszymy się, że zakończyliśmy już skomplikowaną przeprowadzkę i zadomowiliśmy się w naszej Fabryce Przyszłości – powiedział Wolfgang Reichel, kierownik zakładu w Roth.

Przeprowadzka dotyczyła 180 maszyn oraz 879 pracowników zajmujących się produkcją, magazynowaniem, zapewnieniem jakości i administracją. Każdy produkt wymagał procedury zatwierdzania dla nowej lokalizacji. Firma przeprowadziła około 1800 procesów pobierania próbek, od prostej dokumentacji podstawowej po testy trwające 3000 godzin.
Wszystkie operacje odbyły się bez zakłócenia łańcuchów dostaw.

Historia Leoni w mieście Roth

Historia Leoni w mieście Roth sięga początków XX wieku. Fabryka znajdowała się przy ulicy Stieberstrasse. Najstarszy budynek na terenie fabryki, pochodzący z 1906 roku, był użytkowany do samego końca.

Fabryka LEONI z 1961 roku, w mieście Roth, przy ulicy Stieberstrasse
Fabryka Leoni w 1961 roku, przy ulicy Stieberstrasse, w centrum miasta Roth (Bawaria, Niemcy)

W marcu 2015 r. firma Leoni nabyła nową siedzibę w dzielnicy przemysłowej „An der Lände” w Roth. W 2016 roku wmurowano kamień węgielny pod nową fabrykę, a w 2019 roku prace budowlane przeszły ostateczny odbiór.

Ostatnie metry kabla wyprodukowanego przy Stieberstrasse wykonano pod koniec grudnia 2023 roku. Nie zostaną one sprzedane, lecz staną się częścią kolekcji muzeum Leoni.

Leoni jest producentem kabli dla sektora motoryzacyjnego i innych gałęzi przemysłu. Grupa spółek zatrudnia ponad 86 000 pracowników w 27 krajach. Wartość sprzedaży w 2022 r. wyniosła 5,1 mld euro.
W Polsce Leoni obecne jest od 2001 roku. Fabryka znajduje się w Kobierzycach.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter