Stało się jasno. Fabryka po modernizacji oświetlenia

30/09/2022
system sterowania oświetleniem w fabryce Wavin

Luxmat przeprowadził modernizację oświetlenia w fabryce systemów instalacyjnych Wavin. Najważniejszym efektem modernizacji jest ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Inwestycja zwróci się w dwa lata.

Półtoramilionowe oszczędności, redukcja mocy o blisko tysiąc megawatów, ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 700 ton na rok – to efekty modernizacji oświetlenia, które w 2022 roku zostało zakończone w Wavin Polska S.A. z siedzibą w Buku, koło Poznania. Czy to wszystkie korzyści? Poprawa warunków oświetleniowych na stanowiskach pracy, bonus w kwocie 170 tys. zł za działanie proekologiczne, uzyskanie białego certyfikatu przez Wavin z URE oraz zwrot z inwestycji w niespełna dwa lata dopełniają profity z inwestycji.

Zobacz także: Polskie firmy na Light + Building 2022

Wavin to lider produkcji systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, który w 2022 roku na terenie zakładu zakończył kompleksową modernizację oświetlenia. W ramach inwestycji przeprowadzonej przez spółkę Luxmat, zmodernizowano oświetlenie całego biurowca, hal produkcyjnych i magazynowych oraz kilkuhektarowego placu z gotowymi elementami. Ponad 3000 nowoczesnych lamp LED sterowanych jest systemem umożliwiającym kontrolę nad parametrami oświetlenia.

Wavin dba o budowanie zdrowego i zrównoważonego środowiska.Potwierdzeniem tego działania jest biały certyfikat przyznawany przez Urząd Regulacji Energetyki. Zakład w Buku otrzymał go za redukcję emisji CO2 do środowiska.

Wymiana tak wielu lamp żarowych na nowoczesne oświetlenie LED wymagała precyzyjnego zaplanowania prac. Na terenie zakładu, spółka Luxmat zapewniła kierownika, który koordynował wszystkie działania – mówi Michał Jóźwiak, szef projektu z firmy Luxmat.

W szczytowym okresie modernizacji w Wavinie pracowało dziesięć zespołów elektryków. Mimo panującej pandemii, wielu epidemiologicznym obostrzeniom, inwestycję wykonano terminowo bez wstrzymywania produkcji.

Oświetlenie hali produkcyjnej Wavin
Fot. Luxmat
Oświetlenie składu produktów Wavin
Fot. Luxmat

Modernizacja Wavin S.A. w Buku potwierdza, że mądre i perspektywicznie planowanie rozwoju fabryk w 40 krajach należących do tej korporacji, przynosi wiele korzyści. Beneficjentami są pracownicy, pracodawcy oraz środowisko, a odpowiedzialne decyzje zapobiegają negatywnym zmianom klimatycznym oraz ich skutkom w miastach, tworząc bezpieczną, przyjazną przestrzeń życiową.

Luxmat Investment Sp. z o.o. należy do Grupy Kapitałowej Lena Lighting.

Zobacz także: Informacje ze spółek elektrotechnicznych GPW

RE, fot. Luxmat

Zapisz się na bezpłatny newsletter