SAVA, czyli warszawski model lampy LED

14/05/2021
SAVA LED firmy LUG
  • LUG przedstawił lampę, która będzie zastosowana w modernizacji oświetlenia stolicy.
  • Lampa została przygotowana specjalnie pod wygrany przetarg – nazywa się SAVA LED i kształtem przypomina latający spodek.
  • Warszawa ogłosiła przetarg na dostawę słupów oświetleniowych, na których montowane będą lampy SAVA.

W ramach rozstrzygniętego w grudniu 2020 r. postępowania przetargowego na dostawę nowych opraw oświetleniowych w technologii LED firma LUG dostarczy oświetlenie uliczne dla Miasta Stołecznego Warszawy. Podpisanie umowy odbyło się 13 stycznia 2021 roku. Całkowita wartość oferty wynosi 32,08 mln zł brutto. Wymianie podlega blisko 40 tys. opraw oświetleniowych. Inwestorowi przysługuje tzw. „prawo opcji” na wartość odpowiadającą kolejnym 5 mln zł brutto. Realizacja projektu zaplanowana jest na lata 2021-2022.

Zobacz także: Szczegóły kontraktu LUG z Warszawą

Jak wygląda SAVA LED?

Lampa SAVA LED firmy LUG przypomina mały latający spodek. Nowoczesny wygląd zawdzięcza kształtowi kopuły ”future proof”, w której mieszczą się wszystkie podzespoły składające się na działanie lampy. Sercem oprawy jest odpowiednio dostosowany do niej układ optyczny, pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury barwowej światła. Model wyróżnia się tym, że jest prosty w utrzymaniu i naprawie. Aby otworzyć oprawę i wymienić zużytą część, serwisant nie będzie musiał używać specjalistycznych narzędzi. Wszystko dzięki zastosowaniu m.in. trwałego zawiasu i systemu automatycznego rozłączenia. Cała konstrukcja oprawy wykonana jest ze stopów aluminium. To pozwoli jej przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat.

Oświetlenie drogowe to także słupy

Oprawy SAVA LED w większości zawisną na stalowych i aluminiowych latarniach, które zastąpią betonowe, już bardzo mocno wyeksploatowane. To możliwie dzięki korzystnej ofercie z firmy LUG, która opiewała na 32 mln zł i była sporo niższa od planowanej na wstępie przetargu. Zaoszczędzona kwota przeznaczona zostanie właśnie na wymianę przestarzałych konstrukcji. Miasto ogłosiło przetarg – wybrany wykonawca będzie miał za zadanie dostarczyć 3961 stalowych i aluminiowych słupów, które będą montowane jesienią 2021 r., mniej więcej w tym samym czasie, kiedy zostanie dostarczona pierwsza partia opraw SAVA.

Zobacz także: Ogłoszone wyniki przetargów na budowę oświetlenia – raport

Warszawa rozświetla się

Miasto zapowiada, że zmian oświetleniowych jeszcze w tym roku będzie więcej. Ulice: Sokratesa i Przy Agorze rozświetlane będą nowymi latarniami, których montaż zakończy realizację programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Już w tym roku 2314 lamp LED zawiśnie w miejscu lamp sodowych na masztach na węzłach drogowych. Również dostarczy je firma LUG, natomiast wymianę miasto przeprowadzi we własnym zakresie. Jaśniejsze po zmroku staną się takie miejsca jak m.in. rondo Żaba, Plac Narutowicza, Rondo Cybernetyki i Plac Zbawiciela.

RE

Zapisz się na bezpłatny newsletter