Firmy korzystają z fotowoltaicznego megatrendu – debiut giełdowy Stilo Energy

21/04/2021
  • 21 kwietnia 2021 r. na rynku NewConnect warszawskiej giełdy odbyło się pierwsze notowanie akcji Stilo Energy S.A., jednego z wiodących podmiotów działających na polskim rynku fotowoltaiki.
  • Stilo Energy SA to 16. spółka fotowoltaiczna notowana na warszawskiej giełdzie.
  • Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony przede wszystkim na marketing internetowy.

Stilo Energy S.A. jest jednym z liderów na rynku komercyjnych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W 2020 r. firma realizowała blisko 500 instalacji miesięcznie na obszarze całej Polski. Stilo w swoich instalacjach wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne oraz własne rozwiązania konstrukcyjne. Kluczowym kanałem pozyskiwania klientów jest marketing internetowy.

Zobacz także: Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce

Spółka Stilo Energy w grudniu 2020 r. z powodzeniem zamknęła publiczną emisję akcji serii L, z której pozyskała ponad 9 mln zł, które będą przeznaczone na dalszy wzrost skali działalności i zwiększenie udziału w rynku. Za jedną akcję spółki inwestorzy płacili 43 zł. Debiut spółki na rynku NewConnect odbył się 21 kwietnia 2021 r. Do obrotu zostało wprowadzonych łącznie 1 245 500 akcji ośmiu serii A-G oraz L.

Jak podkreślił Piotr Siudak, prezes Stilo Energy S.A., dzień debiutu to dla jeden z najbardziej wyczekiwanych terminów w całej działalności spółki. Stilo Energy S.A. znajduje się w ścisłej czołówce firm fotowoltaicznych w Polsce. Rynek ten w 2020 r. był wart 5 mld zł, zaś jego potencjał na najbliższe 3-5 lat szacowany jest na kilkanaście do kilkudziesięciu mld zł.

Kapitał, który pozyskaliśmy pomoże nam we wzmocnieniu naszej pozycji rynkowej, zbudowaniu nowych przewag konkurencyjnych. Tutaj planujemy m.in. zwiększanie skali działalności poprzez wykorzystanie marketingu internetowego. Rozpoczęliśmy już pierwsze prace z tym związane – wyjaśnia Piotr Siudak.

Stilo Energy w branży fotowoltaicznej

Firma Stilo Energy rozpoczęło działalność w drugim kwartale 2018 r. W 2020 r. Stilo Energy wypracowało ponad 118 mln zł przychodów (wzrost o 105,7 proc. rdr.), przy EBITDA o wartości 1,02 mln zł (ponad 4 mln zł wg MSSF). Wzrost wyników związany był m.in. z wzrostem nakładów na działalność marketingową firmy, odpowiednim poziomem zarządzania procesami sprzedaży, co przełożyło się na lepszą konwersję lejka sprzedażowego. Również skala prowadzonej działalności znacząco wzrosła, dzięki czemu możliwe było generowanie wyższej marży. Spółka przewiduje, że 2021 będzie również udany, choć wydaje się, że branża w pierwszym kwartale odczuła wpływ przeciągającej się zimy i pojawienie kolejnej fali zachorowań na covid-19. Rynek wyczekiwał także na nowe zasady programu Mój Prąd 3.0.

Patrzymy optymistycznie na 2021 rok. Bieżący poziom kontraktacji wskazuje ogromny potencjał rynku, co powinno przełożyć się na zwiększony poziom sprzedaży w kolejnych miesiącach. W styczniu oraz w lutym panowała wyjątkowo śnieżna i mroźna zima, co uniemożliwiało prowadzenie prac instalacyjnych. W marcu zaś, doświadczyliśmy kolejnego lock downu związanego z trzecią falą pandemii. W naszej ocenie te okoliczności wpłynęły na pojawienie się w tym pierwszym okresie roku w naszej branży spowolnienia, a także na kontraktację. Dodatkowo, wielu klientów wyczekiwało informacji o nowych zasadach programu Mój Prąd 3.0, odkładając decyzję w zakresie realizacji instalacji PV. Należy jednak podkreślić, że samo zainteresowanie fotowoltaiką utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Już teraz obserwujemy wzrost liczby pozyskiwanych leadów marketingowych o ok. 40% rdr. Również liczba spotkań, także tych online, zwiększyła się o ok. 80% rdr. Ogłoszone na lipiec uruchomienie naboru wniosków w celu uzyskania dofinansowania rządowego ma szansę ten trend jeszcze wzmocnić. Przewidujemy, że II i III kwartał roku będą dla nas najbardziej pracowitymi okresami roku – komentuje Aleksander Czarniecki, członek zarządu i dyrektor finansowy Stilo Energy S.A.

Stilo Energy S.A. jest 379. spółką notowaną na NewConnect oraz 10. debiutem na tym rynku w 2021 r.

Spółki fotowoltaiczne na giełdzie

Na warszawskiej giełdzie znajduje się 16 spółek zajmujących się fotowoltaiką. Spośród nich 6 na parkiecie głównych, a pozostałe poza rynkiem regulowanym – na NewConnect.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter