Branża elektrotechniczna na GPW. Kto otrzymał pieniądze z Tarczy? Kto ich nie potrzebuje?

12/05/2020
Centrum finansowe w Warszawie

Takiego miesiąca jak kwiecień na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nie było od dawna. Nie chodzi tylko o skalę zwyżki (WIG urósł o 11 proc., a Indeks Rynku Elektrycznego o 18,4 proc.), ale także o obroty. Inwestorzy wręcz rzucili się na akcje, a sesyjne obroty przekraczające 1 mld zł po raz ostatni notowane były przed ponad dekadą, kiedy rząd organizował prywatyzacje dużych, państwowych spółek (np. PKO BP i PZU).

Eksplozja zainteresowania akcjami to konsekwencja wiary w to, że taka okazja zdarza się raz na kilka lat i brak alternatywy – oprocentowanie lokat sprowadzono niemal do zera, spadły też odsetki od obligacji skarbowych.

Inwestorzy uwierzyli, że gospodarka w miarę szybko poradzi sobie z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa. Odbicie cen akcji było więc dynamiczne, ale na palcach jednej ręki można wyliczyć te walory, które zdołały wrócić do poziomu sprzed krachu. Żeby Indeks Rynku Elektrycznego wrócił do punktu wyjścia (a więc stanu z lutego 2020 r.), musiałby jeszcze urosnąć o ponad 20 proc.

Nie można oczywiście wykluczyć, że wkrótce ci, którzy na wyścigi kupowali akcje, otrzeźwieją – prognozy ekonomistów są bowiem bezlitosne (choć to oczywiście tylko prognozy) i mówią o 4-5-procentowym spadku PKB w Polsce w 2020 r. W 2021 r. gospodarka ma co prawda dynamicznie odbić, ale można śmiało założyć, że inwestycje (a więc ta część składowa PKB, od której zależy kondycja m.in. sektora budowlanego i pokrewnych) będą dochodzić do siebie nieco dłużej.

wykres Indeks Rynku Elektrycznego kwiecień 2020
Indeks Rynku Elektrycznego – kwiecień 2020 r.

„To trudny czas dla biznesu, ale wierzę, że Grupa Apator wyjdzie z niego dojrzalsza i silniejsza” – te słowa Mirosława Klepackiego, prezesa toruńskiej spółki, najlepiej oddają stan gry, bo nadzieja na lepsze jutro miesza się z obawą o to, co będzie za chwilę.

Na razie firmy są na etapie publikacji wyników za 2019 r., co najwyżej za I kwartał 2020 r., a więc okres, kiedy pandemia nie dawała się jeszcze de facto we znaki. A i tak niektórzy – jak Apator – nie mogą zaliczyć tego czasu do szczególnie udanych. W 2019 r. przychody co prawda nieznacznie wzrosły, ale zysk netto spadł z 67,8 do 53,4 mln zł.

Ubiegły rok nie był też szczególnie udany dla spółki ML System, której zysk netto spadł niemal o 40 proc., do 3,46 mln zł.

Rzeczywistość gospodarcza w konsekwencji wybuchu pandemii COVID-19 zmieniła się z dnia na dzień. Pozostajemy jednak optymistami, a nasze cele na 2020 r. i kolejne kwartały nie zmieniają się. Kontynuujemy projekt Quantum Glass (kropki kwantowe), dywersyfikujemy ofertę produktów i kanały sprzedaży, a także rozwijamy ofertę usług w ramach Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Zamierzamy ponadto poszerzać ekspansję na kolejne rynki zagraniczne – duże zainteresowanie naszą ofertą np. partnerów ze Skandynawii, szczególnie w obszarze BIPV, są podstawą do optymizmu – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W związku z pandemią COVID-19 spółka uruchomiła sprzedaż pasywnych i aktywnych (zabijających wirusy) szklanych przegród.

ML System to jedyna spółka w giełdowej branży, która ma coś do zaoferowania w związku z pandemią. Kilka innych musiało natomiast sięgnąć po pomoc państwa. Tak zrobiła np. APS Energia, która otrzymała 3,5 mln zł z Tarczy Finansowej PFR dla małych i średniej firm. Jej spółka zależna ENAP otrzymała natomiast 1,36 mln zł. Jak wyjaśniono, subwencja to konsekwencja spadku przychodów w marcu o ponad 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

„Wpływ na spadek przychodów miały w szczególności ograniczenia zamówień, w tym ich opóźnienia, jak również opóźnienie w realizacji odbiorów przez klientów, spowodowane aktualną sytuacją rynkową związaną z wprowadzonym w Polsce i innych krajach stanem epidemicznym wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19” – podano w raporcie.

Pieniądze z Tarczy otrzymał też Elektromont.

Tego rodzaju zmartwień i potrzeb nie mają natomiast m.in. Columbus Energy (w I kwartale zanotował 125 mln zł przychodów, a więc 6 razy więcej niż rok temu, zysk brutto skoczył 2,2 do 18 mln zł) i TIM (który w kwietniu zanotował 67,4 mln zł przychodów, o 11 proc. więcej niż przed rokiem. Sprzedaż online wyniosła 47,8 mln zł). Adrian Mackiewicz i Paweł Juszczak, analitycy Domu Analiz SII, którzy wydali rekomendację „kupuj” dla akcji TIM-u, założyli, że w branży dystrybucji artykułów elektrotechnicznych negatywne skutki pandemii odczuwalne będą co najmniej do pierwszych miesięcy 2021 r., ale spółka ze względu na silną pozycję i rozbudowany kanał e-commerce zostanie nimi dotknięty w mniejszym stopniu niż cała branża, co przełoży się na wzrost udziałów w rynku.

„W naszej ocenie na korzyść spółki przemawiają m.in. szeroka oferta asortymentowa, nowe modele sprzedaży (w tym dropshipping, w ramach którego liczymy na zwiększone zainteresowanie współpracą podmiotów zewnętrznych), a także posiadanie własnego, nowoczesnego centrum dystrybucyjnego” – napisano w uzasadnieniu rekomendacji.

W bratnim Elektrotimie doszło natomiast do zmiany w zarządzie – Andrzej Diakun złożył rezygnację, będzie pełnić funkcję prezesa tylko do dnia odbycia najbliższego walnego zgromadzenia, a od 1 sierpnia 2020 r. firmą kierować będzie Ariusz Bober.

Nowego prezesa ma także ELQ – został nim Krzysztof Zawadzki, w przeszłości członek zarządu m.in. Kopeksu i Tauronu. Do roszad doszło też w Radpolu (Jacek Fotyma został odwołany z zarządu, natomiast Anna Kułach została ponownie wybrana na stanowisko prezesa zarządu) i Elektrobudowie (ustąpił cały zarząd na czele z Jackiem Podgórskim, a nowym prezesem został Maciej Lucjan Giżyński). W tym ostatnim przypadku zbiegło się to z decyzją syndyka o wydzierżawieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółce Zarmen. Umowę podpisano na 4,5 roku.

Zarmen to spółka zarejestrowana w Warszawie, należąca do grupy zajmującej się kompleksowym wykonawstwem inwestycji przemysłowych. Zarmen już w ubiegłym roku wyrażał zainteresowanie inwestycją w Elektrobudowę, ale w końcu odstąpił od tego pomysłu. W tym roku, po ogłoszeniu upadłości spółki, temat przejęcia aktywów lub spółki powrócił.

spółkaStopa zwrotu w kwietniu (w proc.)
Alumast11,9
Apanet30,7
Apator16,7
APS Energia-17,7
Columbus Energy52,2
Elektrobudowa40,0
Elektromont17,1
Elektrotim 17,3
ELQ23,5
Energoaparatura0,7
Govena Lighting0,0
Grodno36,4
Lena Lighting9,1
LUG-4,4
ML System42,2
Novavis30,6
Photon Energy40,0
Radpol19,1
Relpol 2,4
Sonel17,3
Sunex51,5
TIM9,8
XTPL14,6
ZPUE 11,2
Indeks Rynku Elektrycznego18,4
WIG10,8

KZ

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter