Grupa Grodno poprawiła sprzedaż i wyniki

12/12/2019
Grodno centrum dystybucji

Od kwietnia do września 2019 r. przychody Grupy Grodno wzrosły o 23 proc. rdr, a zysk netto o 29 proc. rdr. To najlepsze pierwsze półrocze w historii firmy pod względem sprzedaży.

Rekordowe wyniki Grupy Grodno

Pierwsze półrocze roku obrotowego 2019/2020 było rekordowe. Wzrost przychodów Grupy o 23 proc. rdr to m.in. rezultat konsolidacji danych spółki zależnej Magma, przejętej w grudniu 2018 r.

Wzrost sprzedaży Grupy umożliwił poprawę wynikowych finansowych. W okresie od kwietnia do września 2019 r. zysk operacyjny wzrósł o 33 proc. rdr do wartości 4,2 mln zł, a zysk netto o 29 proc. rdr do kwoty 2,4 mln zł.

Zobacz także: Wywiad z Andrzejem Jurczakiem, prezesem Grodno SA

Jednostkowa sprzedaż Grodno większa, jednak zysk mniejszy

O 20 proc. wzrosły jednostkowe przychody Grodno SA. Stało się to dzięki konsekwentnej rozbudowie oferty produktowej i usługowej, a także utrzymującej się w analizowanym okresie korzystnej koniunktury w branży budowlano-montażowej.

Na poziomie jednostkowym Grodno S.A. odnotowało jednak spadek wyniku netto o 13 proc. rdr, co było rezultatem przede wszystkim wzrostu pozostałych kosztów operacyjnych – zaksięgowania w tej pozycji nieściągalnych należności.

Grodno rośnie dużo szybciej niż rynek

W okresie od kwietnia do września 2019 r. skonsolidowane i jednostkowe przychody Grodno pozostawały pod wpływem korzystnej koniunktury gospodarczej. Wzrost sprzedaży Grupy Grodno wyniósł 23 proc, natomiast samej spółki 20 proc. Na tle branży dane wyglądają imponująco. Według danych Stowarzyszenia Hurtowni Elektrotechnicznych SHE wartość sprzedaży artykułów elektrotechnicznych w Polsce, w miesiącach kwiecień-wrzesień 2019 r. wzrosła o 1 proc. rdr, natomiast od stycznia do końca września o 4 proc. rdr. W tym czasie krajowa produkcja budowlano-montażowa wzrosła o ponad 5 proc. rdr.

Wyniki finansowe Grodno w okresie kwiecień-wrzesień 2019 r.

Rok obrotowy w Grodnie trwa od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.

RE

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter